Naga MarketsFamur szoruje po dnie. Czy branża wydobywcza się odrodzi?Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację spadków na walorach Famura, spółki produkującej maszyny dla przemysłu wydobywczego. Walory spółki od początku 2019 roku są w silnym trendzie spadkowym, a kurs akcji spadł w ciągu 1,5 roku o 60% i jest obecnie na poziomie z konsolidacji mającej miejsce w 2016 roku.

  • Famur dołuje na giełdzie, niepewna sytuacja na rynku wydobywczym sprowadziła akcje spółki do poziomów z 2016 roku.
  • Przedłużenie koncesji na wydobycie węgla w polskich kopalniach może być pozytywnym sygnałem dla spółki.
  • Walory spółki traci w poniedziałek 2,3%, a kurs akcji oscyluje w okolicach 2,12 zł.

Zobacz również: NG Games testuje historyczny szczyt. Akcje drożeją o 15%!

Famur konsoliduje na wsparciu w okolicach 2,1 zł.

Walory Famura, w połowie marca bieżącego roku zaliczyły dołek na poziomie 1,86 zł. Kurs spadł poniżej 2 zł jednak tylko na moment, aby szybko powrócić w okolice 2,8 zł, a zatem do poziomu z przełomu lutego i marca bieżącego roku. Obecnie kurs akcji spółki konsoliduje w okolicach 2,1 zł. przy dosyć wysokich wolumenach, uśredniając, nieznacznie wyższych niż podczas ponad 3 letniej bessy. Kurs w tym czasie pikował z poziomów w okolicach 5 zł. zatem mamy do czynienia ze spadkiem w okolicach 60%.

Notowania Famura z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Obecnie, nie licząc nieśmiałych prób wybicia na północ, kurs utkwił na poziomie będącym oporem podczas hossy z 2016 roku. Wtedy z omawianych poziomów nastąpiła kontynuacja ruchu wzrostowego, zakończona zdobyciem bariery 5 zł. Obecne otoczenie nie do końca sprzyja spółkom działającym w branży wydobywczej, jednak kolejne decyzje rządowe, mające na celu ochronę miejsc pracy, oraz kontynuację wydobycia polskiego “czarnego złota” mogą mieć pozytywny wpływ na przyszłe notowania spółki. Trwałe wybicie z bieżących poziomów, poparte sporymi obrotami, może spowodować wzrosty, a pierwszy istotny opór pojawi się w okolicach 2,8 zł.

Zobacz również: Cormay zyskuje w piątek 18%. Nowy rodzaj testów na COVID-19

W poniedziałek o godzinie 13:00, Famur tanieje o 2,07%, a kurs wynosi 2,125. Obroty na walorach spółki dochodzą do 0,5 mln zł. co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę notowania archiwalne spółki.

Famur jest producentem maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Firma zajmuje się również produkcją maszyn i urządzeń na potrzeby kolei oraz przemysłu cementowego.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here