Naga MarketsFamur SA mocno w górę dzięki wynikom za II kw. powyżej oczekiwańKurs akcji Famur SA wystrzelił w poniedziałek w górę o 7,18% wskutek publikacji przed poniedziałkową sesją raportu finansowego, który choć wykazał istotny spadek przychodów, to był lepszy niż spodziewali się inwestorzy.

  • Famur jest producentem maszyn górniczych, głównie wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru
  • Famur od 2006 r. notowany jest na GPW
  • Od początku roku akcje spółki potaniały o ponad 36%

Famur: przychody spadły o 57% rdr

Notowania Famura w poniedziałkowej sesji do godziny 12:00 kontynuują stabilny marsz ku górze wzrastając już o ponad 7% do 1,88 zł. Kurs akcji spółki rozpoczął sesję ceną otwarcia 1,79 zł, tworząc lukę względem kursu odniesienia na 1,756 zł. Do górnych widełek jeszcze daleko, które ustalone są na 1,968 zł.

Famur SA mocno w górę dzięki wynikom za II kw. powyżej oczekiwań
Notowania Famur SA. Źródło: tradingview.com

Za taką zwyżkę kursu akcji Famura odpowiadają wyniki finansowe, które choć na pierwszy rzut oka nie zachwycają, to są lepsze niż spodziewane.

Przede wszystkim, skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki spadły aż o 57% w ujęciu rocznym i wyniosły w II kw. 2020 r. jedynie 223 mln zł względem 524 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej.

Znacznie obniżył się także skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r., który uzyskał wartość 31 mln zł wobec 219 mln zł rok wcześniej. Sytuacja wygląda nieco lepiej w przypadku zysku operacyjnego, który wyniósł 70 mln zł względem 108 mln zł, co oznacza spadek o ponad 36%. Wynik EBITDA to 112 mln zł, mniej o 46 mln zł względem 158 mln zł rok temu.

Zobacz również: Polska gospodarka kurczy się o 8,2% w II kwartale, podaje GUS

– W II kwartale 2020r. Grupa Famur osiągnęła bardziej niż satysfakcjonującą rentowność oraz przyzwoite kwartalne przepływy pieniężne, pomimo bezprecedensowo trudnych warunków otoczenia gospodarczego. Kontynuacja spadku cen węgla na globalnych rynkach w połączeniu z pandemią COVID-19 przyczyniły się do istotnego ograniczenia zamówień zarówno na rynku pierwotnym, jak i w obszarze usług serwisowych. Szczególnie trudna sytuacja występuje na rynku krajowym, gdzie produkcja węgla spadła w II kwartale 2020r. o ok. 26% rok do roku. Ten znaczący spadek wydobycia przy niewielkiej redukcji zapasów węgla u producentów miał istotny wpływ na zmniejszenie zamówień na szeroko pojęty aftermarket – skomentował prezes Famur SA, Mirosław Bendzera.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here