Naga Markets


Spoglądając na wyniki finansowe Famuru  można śmiało powiedzieć, że jest to spółka, która w 2018 r. nie zawodzi inwestorów i analityków. Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż wzrosła o 78,3% r/r, a zysk netto o 148,4% r/r. Ale mimo tak imponujących osiągnięć operacyjnych kurs akcji zachowuje się w taki sposób, jakby zupełnie ignorował te znakomite wyniki. Myślę, że odpowiedzi wyjaśniających tę sytuację będzie tyle ile osób je wypowiadających i każdy będzie uważał, że jego lub jej wyjaśnienie jest jak najbardziej prawidłowe i wyczerpujące.

Famur – analiza techniczna

Gdy inwestorzy reagują na dobre dane finansowe z wyraźną powściągliwością, to albo ich oczekiwania co do osiągnięć spółki były dużo większe albo chodzi w tym wypadku o zupełnie coś innego, np. rynek zaczyna dostosowywać wyceny spółek pod nadchodzące spowolnienie gospodarcze lub nawet recesję. Ale prawdziwa przyczyna takiego zachowania akcji pojawi się zapewne dużo później.

Dlatego, gdy mam do czynienia z taką właśnie sytuacją i dysponując jedynie ogólnie dostępnymi dla wszystkich informacjami, wolę oprzeć się na wnikliwej analizie kursu akcji i wolumenu Famuru. Opierając się na dokładnej analizie i właściwej interpretacji tego co można wyczytać z wykresu, możemy dostrzec kto w danym momencie naprawdę ma przewagę na rynku, popyt czy podaż. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć odpowiednie działania lub też je zaniechać. Wszystko po to, by zminimalizować inwestycyjne ryzyko.

FAMUR wykres tyg. Nr 1 (1)

Na tym wykresie przedstawiłem dwie formacje „filiżanki z rączką”. Opis na wykresie jest dość dokładny, zatem nie będę się tutaj powtarzać. Ale chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół, który warto sobie zapamiętać. Odnosi się on do tej drugiej formacji „filiżanki z rączką”.  Jak zaznaczyłem w komentarzu w prawidłowo zbudowanej formacji tzw. „rączka” powinna lekko opadać lub poruszać się w bok, ale nie wznosić się. Jest jeszcze jedna cecha dla tej części formacji, która informuje nas o tym, czy ta formacja jest prawidłowa. Tzw. „rączka” powinna ukształtować się przynajmniej w ¾ wysokości całej formacji, a nie jak w tym przypadku w połowie. Niżej położona „rączka” informuje nas, że popyt jest na tyle  słaby, iż nie jest w stanie wyciągnąć notowań na nieco wyższe poziomy, zatem i wybicie z takiej formacji może być słabe i mało przekonujące. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy analizować wykres.

FAMUR wykres tyg. Nr 2 (1)

Na tym wykresie pokazałem analizę wykresu z nieco innej perspektywy. Zaznaczyłem tam dwie korekty, które są ważne z punktu widzenia dalszej analizy rynku. Ogólny wniosek, jaki wyłania się z tego wykresu jest taki, że obecnie popyt ma ogromne kłopoty, by wyprowadzić notowania na nowe, wyższe poziomy. Trudno w tej chwili wskazać kto wygra tę rywalizację, ale na razie popyt wydaje się być w defensywie. Dlatego należy z uwagą obserwować kształtowanie się wolumenu w trakcie wzrostów i spadków.

FAMUR wykres tyg. Nr 3 (1)

Ten z kolei wykres jest dość oszczędny w swojej wymowie, ale może właśnie dlatego wydaje się być bardziej wyrazisty. Przedstawiłem na nim znaną chyba wszystkim inwestorom formację klina wznoszącego w tendencji spadkowej, który jest zazwyczaj jedynie przystankiem przed dalszymi spadkami. Czy tak będzie w tym przypadku, to dopiero się okaże.


Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

CCC z podobną sytuacją?

CCC wykres tyg. Nr 4 (1)

To co teraz dzieje się na wykresie Famuru miało już miejsce na wykresie innej znanej spółki: CCC. Wiosną tego roku notowania CCC wyrysowały po spadku ze szczytu klin wznoszący, z którego wybicie nastąpiło dołem w pierwszych dniach czerwca. Następnie ukształtowała się formacja flagi, z której znowu nastąpiło wybicie dołem. Zatem jeszcze raz powtórzę przyglądajmy się bacznie temu, co dzieje się na wykresie Famuru, bowiem wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej jakiegoś rozstrzygnięcia.

Jarosław Kostrzewa
Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowychtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here