Naga Marketsscam-ccAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła 21 grudnia karę na dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za prowadzenie fałszywego przedsiębiorstwa day-tradingowego, które zgromadziło ponad $1,4 miliona w depozytach od setek oszukanych klientów na całym świecie.


Platforma bez dostępu do realnego rynku

Jak podaje Komisja, Naris Chamroonrat z Bangkoku zwerbowała Adama L. Plumera z Las Vegas, aby ten pomógł mu w zwabieniu inwestorów zachęcając ich do handlu poprzez podmiot Nonko Trading obiecujący bardzo wysoką dźwignię, niskie prowizje oraz wymogi minimalnego depozytu.Jak udało się ustalić SEC, Nonko Trading nie zapewniał na swojej platformie dostępu do realnych rynkowych notowań, a do ruchów cenowych, które w niewielkim stopniu symulowały składanie i realizację zleceń. W momencie gdy traderzy wysyłali swoje fundusze do Nonko Trading i składali transakcje, te tak naprawdę nigdy nie trafiały na realny rynek. Komisja twierdzi, że oszuści wykorzystywali środki do prywatnych celów i pokrycia zysków tych inwestorów, którzy grozili wycofaniem depozytów i zamknięciem rachunków. Całość działała więc na zasadzie piramidy finansowej, w której fundusze nowych klientów przynajmniej w części pokrywały zyski traderów dłużej współpracujących z nieuczciwym podmiotem.

Niedoświadczeni inwestorzy na muszce oszustów

Głównym celem Nonko Trading byli niedoświadczeni inwestorzy, niezaznajomieni z rynkiem. Miało to zapewnić, że chętniej będą realizować niezyskowne transakcje i nie będą tak skłonni do wycofania środków. Joseph G. Sansone, wiceszef wydziału egzekwowania nadużyć rynkowych w SEC w następujący sposób komentował sprawę: „Chamroonrat oszukał traderów w ponad 30 krajach za pomocą symulatora handlowego, który miał na celu przekonanie ich, że byli rzeczywiście zaangażowani w realny obrót papierami wartościowymi, a nie ofiarami oszustwa o wartości ponad $1,4 miliona.”

SEC będzie dążyć do odzyskania bezprawnie pozyskanych środków wraz z należytymi odsetkami i karami. Jednocześnie biuro prokuratora okręgowego w New Jersey potwierdziło tego samego dnia, że wystosowało przeciwko oszustom oskarżenia legislacyjne, co może doprowadzić do nałożenia dodatkowych grzywien finansowych i/lub ich osadzenia.

Pełna nota prasowa SEC w tej sprawie dostępna jest pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here