Naga MarketsLee Denton kolejne 5 lat życia spełni w brytyjskim więzieniu

TB Options Limited obiecywał łatwy zysk rzędu 20% dzięki inwestycjom na opcjach binarnych. W rzeczywistości platforma handlowa jednak nie istniała, a pobierane od klientów środki trafiały na prywatne rachunki 33-letniego Brytyjczyka, Lee Dentona. Oszukał w ten sposób co najmniej 42 osoby, wyłudzając łącznie 475 tys. funtów (2,3 mln zł).


4,5 roku za kratkami w związku z praniem pieniędzy

Działalność Dentona wyszła na jaw dzięki poszkodowanym, którzy zgłosili się do brytyjskiego centrum raportowania cyberprzestępczości prowadzonego przez Londyńską Policję. Podczas dochodzenia udało się ustalić, że firma o nazwie TB Options Limited rzekomo założona w sierpniu 2015 roku, nigdy nie prowadziła działalności związanej z opcjami binarnymi. Jej strona internetowa twierdziła jednak, że oferuje platformą tradingową do inwestowania w towary takie jak cenne metale, ropa oraz waluty.

Denton korzystał ze strategii cold callingu oferując potencjalnym klientom możliwość zwrotu z inwestycji w wysokości 20% w skali miesiąca. Wstępna wpłata miała wynosić minimum 5 tysięcy funtów, które następnie trafiały rzekomo w ręce inwestorów. W rzeczywistości jednak pieniądze nie były elementem rynkowego obrotu, zwiększały jedynie salda kilku rachunków skazaonego, które następnie wypłacał w bankomatach.

Czy wiesz, że…
Cold calling to praktyka kontaktowania się, zazwyczaj telefonicznego, z nieznajomą i niespodziewającą się tego osobą. Jest to np. kontakt handlowca z potencjalnym klientem w celu zaproponowania produktu czy usługi. Termin ten oznacza nie tylko kontakty w celach sprzedażowych – odnosi się do wszystkich sytuacji, w których jedna osoba kontaktuje się z innymi osobami lub organizacjami wcześniej z nią niezwiązanymi.

Chcąc przekonać klientów do legalności swojego biznesu, Denton tworzył fałszywe rachunki handlowe, na których prezentowane były realizowane transakcje oraz zyski. Dostęp do kont był możliwy jedynie poprzez hasła zapewniane przez TB Options.

„Podczas gdy ofiarom początkowo powiedziano, że mogą wypłacić gotówkę w dowolnym momencie, TB Options nie zwróciło pieniędzy ani nie zamknęło indywidualnych kont na żądanie. Ofiarom powiedziano również, że nie mogą wypłacać swoich pieniędzy, dopóki nie będą inwestorami spółki przez 12 miesięcy – o czym nie zostali poinformowani, kiedy pierwotnie otworzyli swoje konta” – informuje strona Londyńskiej Policji.

Zobacz również: „Kotłownia” opcji binarnych wyłudziła ponad $500 tys. od klientów

Z rachunków zniknęło prawie 200 tysięcy funtów

Historia TB Options przypomina szereg innych związanych z piramidami finansowymi. Gdy zaniepokojeni inwestorzy żądali wypłaty środków, firma urywała kontakt, strona internetowa została ostatecznie wyłączona, a linie telefoniczne rozłączone.

Z rachunków Dentona wypłacono łącznie 192 tysiące funtów, które skazany wydawał w barach, restauracjach, luksusowych hotelach oraz na zakup designerskich produktów. Pozostała część środków była reinwestowana na rynku, tak aby firma mogła kontynuować swoje operacje.

Detektyw Constable Rob Leete z City of London Police’s Fraud Squad, powiedział: “Denton nie miał żadnych skrupułów w okłamywaniu tych ludzi, aby ukraść im tysiące funtów, co dla niektórych mogło stanowić oszczędności życia, a teraz nie pozostało im nic. Dochodzenie ujawniło oszukańczą naturę Dentona, który teraz zasługuje na zapłacenie ceny za swoją nieuczciwą działalność”.

Warto przypomnieć, że handel na opcjach binarnych w UE jest obecnie nielegalny, zgodnie z zakazem ESMA wprowadzonym na początku lipca bieżącego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here