Naga MarketsJeśli chodzi o teorię fal Elliota, to albo ją rozumiesz, albo też nie – nie istnieje nic pomiędzy.

Tak samo osoby, które ją rozumieją znajdują w niej wartość, lub też nie.

Co to są fale impulsu?

Badając rynki finansowe od 2002 roku nie mogę podpisać się pod zasadami dotyczącymi fal Elliota, przynajmniej nie w pełnym tego słowa znaczeniu. Jak na mój gust ta teoria jest zbyt zawiła i niejednoznaczna.

Nie zrozum mnie przy tym źle. Nie chcę powiedzieć, że ona nie działa. Jestem na rynkach wystarczająco długo, by wiedzieć, że lepiej nie mówić o tym co bezwzględnie działa, a co nie.

Osiąganie zysków jako trader nie polega wcale na znalezieniu najlepszej strategii, ale na tym, by strategia najlepiej działała właśnie dla Ciebie.

Prawda jednak jest taka, że jako traderzy price action używamy co nieco z fal Elliota każdego dnia. Może nawet o tym nie wiesz, ale jest to obecne we wszystkim co robimy.

Odnoszę się w tym momencie do pojęcia ruchów impulsów i korekt.

Jeśli nie jesteś jeszcze do końca pewny czym są te ruchy i jak mogą Ci pomóc w tradingu – to całkiem zrozumiałe. Kiedy jednak zakończysz studiowanie tej lekcji, będziesz znał trzy proste lecz skuteczne sposoby wykorzystania tych ruchów w połączeniu ze strategiami price action, tak by ułożyć szanse na swoją korzyść.

Zacznijmy.

Przypływy i odpływy rynku

Po pierwsze i najważniejsze, by w pełni zrozumieć znaczenie ruchów impulsów i korekt należy wiedzieć, że każdy rynek ma swoje przypływy i odpływy będące w harmonii z codziennymi wydarzeniami.

Wydarzenia te obejmują wszystko poczynając od decyzji w sprawie stóp procentowych jakie podejmują banki centralne, a kończąc na klęskach żywiołowych.

Owe “przypływy i odpływy” jak się je często nazywa są wizualną reprezentacją tego jak rynek reaguje i czasami działa przeciwko wydarzeniom, które mają miejsce każdego dnia.

Dlaczego ma to znaczenie?

A to dlatego, że jako “technikom” pozwala nam kupować na wsparciu i sprzedawać przy oporze.

Pomyśl o przypływach i odpływach jako o regularnym i często powtarzalnym sposobie poruszania się każdego instrumentu finansowego.

Im bardziej postępujesz zgodnie z nimi, tym więcej pieniędzy jesteś w stanie zarobić.

Niezależnie od tego jak bardzo chciałbym opisać to jako podręcznikową wiedzę, to nie mogę tego uczynić. Każda profesja, czy będzie to trading, medycyna, prawo, czy cokolwiek innego ma swoje pewne ograniczenia jeśli chodzi o nabywanie umiejętności wyłącznie za pośrednictwem słowa pisanego.

Cała reszta musi pochodzić z doświadczenia. W przypadku tradingu – z czasu spędzonego przed wykresami.

Istnieje ryzyko, iż zabrzmi to jak banał, jeśli jednak chcesz się stać świetnym traderem musisz być za pan brat z przypływami i odpływami rynków. Musisz jeść spać i oddychać price action do czasu aż rozpoznawanie trendu, rysowanie krytycznych poziomów oraz identyfikowanie korzystnych setupów nie stanie się Twoją drugą naturą.

Tylko wtedy będziesz miał tzw. “czynnik X” niezbędny do osiągania stałych zysków.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz skorzystać z mojej pomocy. Mogę Ci pokazać na co zwrócić szczególną uwagę podczas analizowania wykresów, a to wszystko zaczyna się od rynkowych przypływów i odpływów.

Pamiętaj o tych rzeczach kiedy będziesz poruszał się po następnych sekcjach. Poniższy materiał jest podstawą dla każdej zyskownej transakcji, niezależnie od tego jaka strategia została zastosowana.

Fala impulsu: Wykorzystanie momentum na swoją korzyść

Te fale czy ruchy najlepiej oddają kierunek aktualnego trendu. Podczas trendu wzrostowego, impuls pcha ceny w górę. Odwrotna sytuacja ma miejsce podczas trendu spadkowego, gdzie impuls prowadzi cenę w dół.

Fala impulsu składa się najczęściej z dużych świec i zazwyczaj ruch jest agresywny, szczególnie jeśli porównamy go do ruchu korekcyjnego.

Poniżej znajduje się przykład trzech niedźwiedzich impulsów na wykresie dziennym AUDUSD.

audusd-impulsive-bearish-moves

Jak widzisz, impulsy są szybkie i ofensywne. Takie obszary oferują największy potencjał zysku w najkrótszym czasie.

Jednakże nie zawsze wszystko wygląda na tak uporządkowane jak na wykresie AUDUSD powyżej. W rzeczywistości raczej częściej niż rzadziej ruchy te różnią się pod względem wielkości jak i kątem nachylenia.

Weźmy jako przykład poniższy wykres tygodniowy pary USDJPY.

impulsive-moves-in-uptrend

W trendzie wzrostowym, fale impulsu wypychają ceny w górę, w stosunkowo krótkim czasie.

Zauważ jednak, że drugi zaznaczony rajd na wykresie jest dużo mniejszy aniżeli dwa pozostałe. Można nawet twierdzić, że cała środkowa część wykresu była ruchem korekcyjnym.

Jak to jednak ma miejsce w większość tematów jeśli chodzi o rynek Forex, pozostaje tu otwarte pole do interpretacji.

Podsumowując, fale impulsu w trendzie spadkowym składają się głównie z niedźwiedzich świec. Alternatywnie, bycze impulsy takie jak na wykresie USDJPY powyżej złożone są głównie ze wzrostowych świec.

Ruchy korekcyjne: Czerpanie korzyści z wybić

Na przeciwległym końcu spektrum mamy ruchy czy też fale korekcyjne, które działają przeciwko dominującemu trendowi. Te ruchy przeciwtrendowe przedstawiają okres konsolidacji i zazwyczaj są słabsze oraz mniej ofensywnie niż fale impulsu.

Fala korekcyjna w trendzie wzrostowym charakteryzuje się ruchem spadkowym lub nawet bocznym. Odmiennie niż w przypadku impulsu, korekty formują się z połączenia byczych i niedźwiedzich świec, których ciała są stosunkowo niewielkie.

Poniżej znajduje się ten sam wykres AUDUSD, który widzieliśmy już wcześniej z tym, że skupiamy się teraz na korektach.

audusd-corrective-moves

Zwróć uwagę na to, że oba obszary zawierają mieszaninę zarówno byczych jak i niedźwiedzich świec, co jest wspólną cechą większości ruchów korekcyjnych.

Kolejna istotna ich cecha jest taka, że rozwijają się przeciwko dominującej na rynku tendencji, a także posiadają mniejszy kąt nachylenia. Są to oznaki wskazujące, że ruch korekcyjny ma potencjał do utworzenia formacji kontynuacji. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Kolejny jest wykres tygodniowy USDJPY, który badaliśmy już poprzednio.

corrective-moves-in-uptrend

Widzimy, że tak jak fale impulsu powyżej, również ruchy korekcyjne nie zawsze są jednostajne. Mogą one przybierać różne kształty i rozmiary, jednak istotny jest sens jaki się za nimi kryje.

Każda zaznaczona na powyższym wykresie strefa wystąpiła po długich ruchach, a jej kąt nachylenia był znacznie mniejszy niż ten, który występował podczas impulsu.

Te charakterystyczne cechy sygnalizują, że kupujący księgowali zyski podczas tych okresów tworząc w ten sposób poziom niezdecydowania, który utworzył przerwę w trendzie wzrostowym.

Podsumowując, ruchy korekcyjne zazwyczaj składają się z mieszanki świec byczych i niedźwiedzich. To samo odnosi się zarówno do trendu wzrostowego jak i spadkowego.

1. Pośrednie sygnały price action

Co czyni pin bara tak zyskowną formacją świecową?

Czy jest to sposób uformowania świecy, czy też lokacja w kontekście otaczającej akcji cenowej?

Argumenty przemawiają za obiema przesłankami. Najbardziej dochodowe pin bary są wyraźne, ale także występują na kluczowym wsparciu lub oporze.

Chodzi jednak o to, że nawet najlepiej uformowany pin bar pośrodku “niczego” jest tak naprawdę bezużyteczny. Oczywiście może on wywołać jakiś ruch, jednak nie ma tego czego potrzebujemy, byśmy uznali go za nadający się do spekulowania.

Z drugiej strony, przyzwoicie uformowany pin bar na oczywistym poziomie wsparcia lub oporu może być niezwykle zyskowny.

Zatem możemy stwierdzić, że w przypadku pin bara lokalizacja jest dużo ważniejsza niż to w jaki sposób się on formował.

Poniżej znajdziesz doskonały przykład dwóch dobrze uformowanych pin barów, które wystąpiły na kluczowych poziomach.

bullish-and-bearish-pin-bars

To co sprawiło, że formacje zadziałały jako sygnały sprzedaży i kupna, to właśnie poziomy, na których się uformowały.

Oczywiście same formacje również wyglądają świetnie, jednakże na dowolnym poziomie cenowym nie zrealizowałyby się tak korzystnie.

Mimo, że nie ma żadnych wątpliwości co do zyskowności powyższych setupów, to rynek poruszający się w zakresie nie zawsze jest najlepszym wyborem do poszukiwania sygnałów price action.

Dlaczego tak jest?

Brak konkretnego kierunku powoduje niepewność. Tylko z tego powodu setupy, które pojawiają się w silnym trendzie są zawsze korzystniejszym wyborem.

Mając to na uwadze, najlepiej jest najpierw zidentyfikować trend i wtedy obserwować akcję cenową na kluczowych poziomach. W ten sposób jesteś w stanie wykorzystać dynamikę rynku i zapewnić ją sobie kiedy już zajmiesz pozycję.

Możemy zatem powiedzieć, że najlepsze pin bary to te, które występują na końcu ruchów korekcyjnych i tworzą się na wsparciu lub oporze. Chodzi o to, by złapać następną falę impulsu kiedy tylko ta się rozpocznie.

Oto doskonały przykład pin bara, który wystąpił na wykresie tygodniowym EURUSD.

eurusd-pin-bar-at-end-of-corrective-move

Cztery czynniki, które przyczyniły się do sukcesu tego byczego pin bara to:

  1. Silny trend wzrostowy tworzący wyższe szczyty i dołki
  2. Łagodna korekta w trendzie zwyżkowym
  3. Kluczowy poziom wsparcia
  4. Dobrze uformowany pin bar na wsparciu

Podsumowując, zdolność określenia w jakim cyklu znajduje się trend pozwoli Ci odkrywać sygnały price action, które powinny zadziałać.

2. Ruchy korekcyjne jako formacje kontynuacji

Używanie ruchów korekcyjnych do rozpoznawania wybić stało się w ostatnich kilku latach moją ulubioną metodą identyfikowania setupów.

Dlaczego?

A to dlatego, że ruch korekcyjny jest niczym więcej niż włączeniem przez rynek pauzy.

Owa “pauza” pozwala mi ponownie ocenić sytuację i określić czy pojawiła się jakaś korzystna formacja.

Możemy wybrać z kilku formacji technicznych, które działają naprawdę dobrze.

Jest to na przykład zarówna bycza jak i niedźwiedzia flaga oraz klin. Formacje te występują częściej niż może się wydawać, szczególnie jeśli chodzi o byczą lub niedźwiedzią flagę.

Rozpoznawanie formacji wymaga praktyki, ale tak naprawdę trader na rynku Forex może utrzymywać się wyłącznie ze spekulowania na podstawie formacji flagi. Miałem okazję poznać kilku, którzy faktycznie tylko tym się zajmują.

Dlaczego zatem te formacje kontynuacji są aż tak dochodowe?

Ponieważ dołączanie do ustanowionego trendu stanowi połowę układanki w pracy tradera. Jeśli znasz momentum, wszystko co musisz zrobić to znaleźć korzystne wejście i ustalić cel.

Rynkowe momentum zadba o całą resztę.

Przejdźmy w takim razie do kilku przykładów, by zobaczyć jak ruchy korekcyjne mogą zaoferować szansę na dołączenie do ustalonego trendu.

Pamiętasz jeszcze wcześniejszy wykres USDJPY? Mamy tu pierwszy ruch korekcyjny jaki pojawił się w tym czasie na wykresie dziennym.

usdjpy-wedge-pattern

Jak widać powyżej, formacja klina zaoferowała wyjątkową okazję do wejścia w pozycję długą, w następstwie rozszerzonego ruchu korekcyjnego.

Wszystko co działo się pomiędzy wsparciem i oporem uznajemy za konsolidacje, dlatego też oznaczamy to jako korektę szerszego trendu wzrostowego.

Poniżej mamy drugi okres konsolidacji jaki pojawił się na wykresie dziennym.

usdjpy-bullish-impulsive-wave

Znowu, kolejna formacja klina, która ostatecznie uwolniła ogromny rajd zwyżkowy.

Zauważ, że w tym przypadku nie tylko nastąpiło wybicie z konsolidacji, ale także w jej następstwie uformował się byczy pin bar.

W związku z tym, wykres powyżej możemy nazwać mieszanką pierwszych dwóch strategii przedstawionych w tej lekcji.

3. Pośrednie formacje odwrócenia

Teraz już wiesz, że badanie impulsów i korekt może pomóc w zidentyfikowaniu korzystnego momentum rynkowego.

Jednakże każdy trend, niezależnie od tego jak jest silny i zdrowy kiedyś się kończy. Właśnie podczas tych okresów przejściowych możemy wykorzystać koncepcje omawiane w tym artykule do odnajdywania odwrócenia rynku.

Formacja odwrócenia taka jak głowa z ramionami lub też jej odwrotność wskazuje na to, że trend jest zmęczony. Innymi słowy, sygnalizuje potencjalną zmianę sentymentu i momentum.

Poniżej znajduje się przykład formacji RGR jaką niedawno handlowaliśmy na parze walutowej NZDJPY.

nzdjpy-head-and-shoulders

Po kilku tygodniach powyższa struktura zapewniła 1000-pipsów zysku.

Być może jesteś już zaznajomiony ze sposobem handlu na podstawie formacji głowy z ramionami. Możesz jednak nie wiedzieć jaka siła czyni tę formację tak zyskowną, a mianowicie jaką rolę odgrywają ruchy impulsów i korekt.

Spójrzmy zatem na ten sam wykres tygodniowy NZDJPY z nieco odmiennej perspektywy.

corrective-and-impulsive-reversal-pattern

Struktura “głowy” jest tym, co sprawia, że siły kryjące się za formacją czynią ją tak dochodową.

Podczas tego jednego swingu wzrostowego pojawił się ostatni byczy impuls, ale także pierwszy niedźwiedzi impuls w ciągu dwóch lat.

Pierwszy niedźwiedzi ruch doprowadził do pierwszej korekty, która została wyznaczona przez dużą czerwoną strefę na powyższym wykresie. Następnie możesz zobaczyć stromy spadek i przełamanie wsparcia jakie zapewniała linia szyi.

Zajmujemy się teraz badaniem przypływów i odpływów rynku, a nie formacjami technicznymi, dlatego też należy mieć na uwadze, że odwrócenia mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Nie zawsze jest to wyraźna formacja głowy z ramionami, podwójne dno, itp.

Weźmy sobie poniższy wykres USDCAD. Mamy tam byczego pin bara, który uformował się na nowym wsparciu. Formacja ta pojawiła się po pierwszym byczym impulsie od kilku miesięcy.

usdcad-bullish-rejection-bar

Co przyczyniło się do myślenia o tym, że poziom ten wytrzyma?

Fakt, że odgrywał on znaczącą rolę w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy był dobrym punktem wyjścia.

usdcad-key-level-1

Jednak to nie koniec. Ostatni rajd od wielomiesięcznego dołka wyglądał na impuls, przynajmniej w porównaniu do pozostałych ruchów korekcyjnych.

usdcad-bullish-impulsive-move

Zauważ, iż zaznaczony na niebiesko rajd miał stromy kąt przez okres dłuższy niż inne korekty. To właśnie doprowadziło mnie do przypuszczenia, że USDCAD może odbić.

Łącząc to z byczą świecą na wsparciu mieliśmy korzystną okazję do handlu na odwrócenie.

Studiujemy tu zatem relację między ceną i czasem. Innymi słowy, odczytujemy kąty nachylenia rynku, by określić czy kupujący, czy może sprzedający kontrolują rynek.

To jest właśnie to. Badanie impulsów i korekt wykracza poza sferę identyfikacji korzystnych sygnałów kontynuacji trendu. Te same ruchy mogą być również wykorzystywane do odkrywania formacji wyczerpania, które prowadzą do długich ruchów w przeciwnym kierunku.


Chcesz przeczytać pozostałe artykuły i analizy Justina? Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Przed tobą kolejne tłumaczenie z portalu DailyPriceAction.com, którego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here