Naga MarketsfrancjaFrancuscy posiadacze walut cyfrowych padli ofiarą oszustwa. Według francuskiego portalu informacyjnego Le Parisien, 700 użytkowników we Francji straciło do 31 milionów euro (około 35 milionów dolarów) w BTC. Kryptowaluty są teraz obserwowane przez władze.


Francuski regulator rynku akcji Autorité des Marchés Financiers (AMF) powiedział, że oszuści prowadzili swój proceder od początku 2018 r. Ich działania opierały się na reklamach dotyczących możliwości inwestycyjnych związanych z bitcoinem i były “jeszcze bardziej wyrafinowane” niż fala oszustw Forex i opcji binarnych, o których mówiły francuskie media na początku tego roku.

Rygorystyczne przepisy nad Sekwaną

Kryptowaluty znalazły się tym samym pod obserwacją władz Francji, które chcą wprowadzić bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące rynku. Już we wrześniu tego roku rząd Macrona wprowadziły ramy regulacyjne dla ICO, a według ostatnich raportów stara się teraz rozszerzyć te przepisy na rynki kryptowalutowe.

Plaga

Le Parisen opublikował także historię 65-letniego emeryta, który stracił ponad 43 000 dolarów przez oszustów. Po skontaktowaniu się z numerem telefonu z reklamy, Ernest (imię i nazwisko zmieniono) został przekierowany do “Mr. Vasseur “, oszusta, który twierdził, że jest pośrednikiem i doradcą. Namówił emeryta do zainwestowania 500 euro w bitcoina.

-Poprosił mnie o mój adres, kopię mojego dokumentu tożsamości i otworzył konto na swojej stronie internetowej – wspominał mediom Ernest -Ta prezentacja była wyjątkowo dobra. Widziałem ewolucję mojej inwestycji.

Tydzień później “inwestycja” Ernesta przyniosła mu zwrot w wysokości 180 euro. “Mieliśmy regularne rozmowy, zawsze był punktualny. Czułem się coraz bardziej bezpieczny”. W ciągu następnych kilku tygodni Ernest został wprowadzony w błąd.  Za namową wyłożył więcej pieniędzy na inwestycję, której wartość wyniosła 15 000 €. “Mr. Vasseur ” jednak po tym zniknął ze środkami.

Według Briana O’Hagana, dyrektora marketingu w Coinhouse, do tej pory zidentyfikowano ponad 200 nieuczciwych stron internetowych. O’Hagan podkreślił również, że belgijski rząd szacuje, że oszustwa kryptowalutowe przekroczą 100 milionów euro. “To plaga” – powiedział – “We Francji, kraju pięć razy bardziej zaludnionym [niż Belgia], istnieją obawy, że oszustwa spowodują szkody sięgające setek milionów euro”.

“Bitcoin jest bardzo skomplikowany do zrozumienia, bardzo techniczny”, powiedziała Helene Feron-Poloni, prawniczka specjalizująca się w zagadnieniach dziedzictwa. “Inwestorzy niekoniecznie rozumieją, co się dzieje (…).”

Adwokat ostrzega ludzi, aby byli bardziej ostrożni wobec możliwości inwestycyjnych – zwłaszcza tych, których nie rozumieją w pełni. “Myślisz, że to się nigdy nie stanie? (…) Pomyśl jeszcze raz. Nikt nie jest odporny. Oszuści używają technik manipulacji o potężnej skuteczności. ”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here