Naga MarketsFaktoring online – zadbaj o płynność finansową swojej firmy

Prowadzisz firmę i zauważyłeś, że od pewnego czasu jej płynność finansowa jest coraz częściej zakłócona? Problemy finansowe dokuczają Ci zwłaszcza pod koniec miesiąca lub wtedy, gdy wystawisz fakturę z odroczonym terminem płatności? Być może to najwyższy czas, abyś odkrył faktoring online – prosty i bezpieczny sposób finansowania przedsiębiorstwa!

Czym jest płynność finansowa?

Choć każdy przedsiębiorca intuicyjnie wie, czym jest płynność finansowa firmy, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak kluczowe ma ona znaczenie i jak ją kontrolować. Zacznijmy od tego, że jako płynność finansową określa się zdolność przedsiębiorstwa do pokrywania bieżących wydatków, takich jak czynsz za wynajem biura, ZUS, podatek dochodowy, VAT czy pensje dla pracowników. Kosztów przy prowadzeniu firmy jest sporo – nawet jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza.

Istotne jest jednak to, aby zarządzać finansami w taki sposób, aby pieniądze wystarczyły nie tylko na opłacenie kosztów, ale też by – po ich opłaceniu – firma wygenerowała pewien zysk i by część środków można było przeznaczyć na inwestycję.

W jaki sposób sprawdzić płynność finansową firmy?

Można to zrobić przy pomocy bardzo prostego równania:

Wskaźnik płynności finansowej = (aktywa bieżące)/(zobowiązania bieżące)

Jeśli wskaźnik ten wyniesie 1, oznacza to, że przychody firmy są wystarczające, aby pokryć koszty. Niestety, odejście jednego klienta czy podniesienie ceny czynszu może sprawić, że płynność ta zostanie szybko zakłócona. Jeżeli natomiast wskaźnik będzie mniejszy niż 1, to firma może być zagrożona, gdyż koszty są wyższe niż przychody.

Najbardziej optymalna jest sytuacja, gdy wskaźnik będzie wyższy niż 1. Oznacza to, że po pokryciu wszystkich kosztów w przedsiębiorstwie zostaną pieniądze. Jeśli jednak wskaźnik będzie wyższy niż 3, to być może w firmie nie są czynione wystarczające inwestycje.

Warto od czasu do czasu dokonać takiego wyliczenia, aby wiedzieć, w jakiej kondycji finansowej jest przedsiębiorstwo. Szczególnie jeśli czujesz, że płynność finansowa regularnie bywa zakłócona – wtedy należy jak najszybciej zacząć działać, szukając najlepszych źródeł finansowania!

Faktoring online jako najlepsze źródło finansowania?

W niektórych branżach problemy z płynnością finansową pojawiają się cyklicznie. Dotyczy to między innymi branży transportowej czy budowlanej, gdzie faktury z odroczonym terminem płatności są na porządku dziennym. Niestety, kilkumiesięczne oczekiwanie na płatność może spowodować sytuację, w której w firmie zabraknie pieniędzy na pensje czy inne ważne wydatki.

Rozwiązaniem tego problemu może być faktoring online. Jest to zewnętrzna forma finansowania przedsiębiorstwa, która zdaniem specjalistów jest jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów na zapewnienie firmie płynności finansowej. Na czym polega faktoring? Jest to usługa finansowa, w której wierzytelność przejmuje faktor – wykupuje ją od firmy, która wystawiła fakturę. Firma ta otrzymuje pieniądze, a odzyskaniem płatności od kontrahenta zajmuje się faktoring – oczywiście w terminie, określonym na fakturze. W ten sposób każda ze stron jest zadowolona. Firma zyskuje pieniądze na bieżące wydatki, a przedsiębiorca nie musi martwić się o płynność finansową. Jego kontrahent z kolei może spokojnie opłacić fakturę w późniejszym terminie, czyli na przykład po trzech miesiącach.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na faktoring?

Powodów, dla których warto zdecydować się na faktoring online, jest o wiele więcej – choć bez wątpienia możliwość zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa jest tutaj kluczowy. Przyczyną, dla której tak wielu przedsiębiorców decyduje się na faktoring online, jest przejrzystość i prostota takiego rozwiązania. Jest ono wręcz idealną alternatywą dla kredytu, gdyż – przede wszystkim – faktoring nie wymaga podejmowania długoterminowych zobowiązań.

Istotne jest także to, że w wielu przypadkach faktoring online dostępny jest także dla nowopowstałych przedsiębiorstw. Nie ma więc konieczności wykazywania, że firma istnieje minimum od roku i generuje przychody. W ten sposób nawet osoby, które dopiero zaczynają prowadzenie działalności, mogą mieć pewność, że faktury z odroczonym terminem płatności nie wpłyną negatywnie na ich sytuację.

Faktoring online jest dobrym sposobem na zadbanie o relacje biznesowe – choć dla wielu osób może to być zaskakujące. W dzisiejszych czasach jednak fakt, że firma korzysta z faktoringu, nikogo już nie dziwi. A w szczególności nie kontrahentów, którzy działają w branżach, gdzie faktury z odroczonym terminem płatności są tak popularne. Fakt, że dana firma korzysta z faktoringu, może świadczyć o poważnym podejściu do biznesu i o pewności siebie przedsiębiorcy, a także o tym, że zależy mu na zachowaniu płynności finansowej firmy. Kontrahentowi z kolei daje to komfort płatności w określonym na fakturze terminie – bez nacisków, aby płatności tej dokonać wcześniej, co zdarza się niejednokrotnie.

Postaw na faktoring online i nie martw się o płynność finansową!

Jak widzisz, faktoring online jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym i przejrzystym. To doskonały sposób na zapewnienie firmie płynności finansowej, szczególnie w czasach kryzysu, kiedy zatory płatnicze stają się poważnym problemem, dotykającym firm na bardzo dużą skalę. Pamiętaj, aby wybierać firmy, oferujące faktoring online, które oferują usługi najwyższej jakości. Pod tym względem wyróżnia się Fandla – jeden z liderów w rankingach faktorów. Decydując się na faktoring online w Fandla masz pewność, że dokonujesz najlepszego wyboru!

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here