Naga MarketsfacebookBanki mogą zerwać wszelkie więzi z Facebookiem, jeśli gigant mediów społecznościowych uruchomi cyfrową walutę LibraCoin – ostrzegł prezes ING.

Ralph Hamers powiedział Financial Times, że instytucje odgrywające rolę „strażnika systemu finansowego”, obawiają się Libry. Facebook może jednak oberwać rykoszetem, gdy będzie chciał wdrożyć projekt swojej waluty w życie.

Hamers nie ma wątpliwości, że LibraCoin może utrudnić funkcjonowanie banków.

Facebook: LibraCoin będzie zrobione “dobrze”

Rzecznik Facebooka odpowiedział:

„Od samego początku mówiliśmy, że poświęcamy czas, aby to dobrze zrobić… Jako członek Stowarzyszenia Libra będziemy nadal uczestniczyć w tym dialogu, aby zapewnić globalną infrastrukturę finansową, [która] jest zarządzana w sposób odzwierciedlający [potrzeby] ludzi. Facebook nie zaoferuje Libry za pośrednictwem portfela Calibra, dopóki Stowarzyszenie nie rozwiąże w pełni obaw organów regulacyjnych i nie otrzyma odpowiednich zgód”.

Państwa i banki obawiają się jednak, że LibraCoin ułatwi pranie pieniędzy i przysłuży się tylko przestępcom. Warto jednak odbić piłeczkę i powiedzieć, że to samo pisano o BTC, zaś dziś dzięki temu, że przestępcy korzystali z bitcoinów, wpadają w ręce służb.

Na razie jednak naciski polityków i banków doprowadziły do tego, że ze Stowarzyszenia Libra wypisało się aż 28 podmiotów popierających Librę, w tym giganci płatniczy typu Visy, MasterCard i Stripe.

Obawy

„Jesteśmy tak dużą, regulowaną instytucją, że nie chcemy niczym ryzykować” – powiedział Hamers o decyzji swojego banku, aby nie angażować się w projekt Facebooka. „Powiedzieliśmy, że zobaczymy, jak to się potoczy” – dodał.

Inni bankierzy otwarcie mówią o perspektywach Libry. Na dorocznym spotkaniu Instytutu Finansów Międzynarodowych w Waszyngtonie w ubiegłym tygodniu Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, opisał Librę jako „fajny pomysł, który nigdy nie pojawi się na rynku”.

W ubiegłym tygodniu Lael Brainard, gubernator Rezerwy Federalnej, powiedział, że Facebook będzie musiał podjąć zobowiązania w zakresie prania pieniędzy, ochrony konsumentów i prywatności, zanim wprowadzi walutę w USA.

Pomimo swoich zastrzeżeń Hamers, którego bank zdobył uznanie za zaangażowanie się w postęp technologiczny, określił Librę jako „dobrą inicjatywę dla nauki”. Dodał, że „wolałby, aby organy regulacyjne angażowały się w tego rodzaju dyskusje i sprawdzały, jak można je kontynuować, zamiast zamykać drzwi ”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here