Naga Marketsloga twitter facebook instagramFacebook jest globalną potęgą, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Ponad dwa miliardy aktywnych kont mówią same za siebie. Choć serwis jest darmowy dla użytkowników, to zarabia krocie na wyświetlanych im reklamach. Dowodem na siłę serwisu niech będzie fakt, że w 2018 roku przychody spółki z Chin wyniosły 5 miliardów dolarów. Facebookowi wcale nie przeszkadza w tym fakt, że jest tam zakazany już od dziesięciu lat.

Chiny piątym największym rynkiem Facebooka

Według danych opracowanych przez firmę analityczną Pivotal, w zeszłym roku Facebook zarobił na chińskich reklamodawcach około 5-7 mld USD. Odpowiada to za 10% przychodów spółki. W raporcie opublikowanym przez firmę istnieje pozycja „sprzedawców reprezentujących podmioty chińskie”. Wygląda na to, że spółka posiada nieoficjalny oddział w Państwie Środka, wskazują na to powiązania z firmą Meet Social. Umieszcza ona około 20 tysięcy reklam na Facebooku dziennie.

5 miliardów dolarów wystarczy, żeby Chiny pomimo zakazu korzystania z Facebooka znalazły się na piątym miejscu pod względem przychodów z reklam. Najwyżej znajdują się Stany Zjednoczone, a następnie Rosja, Turcja i Kanada.

Inne kraje też mogą zbanować Faceboka

Pojawiły się doniesienia, że Rosja również może zakazać działania Facebooka w kraju na bazie nieprzestrzegania przepisów dotyczących zbierania i zarządzania danymi osobowymi. Według prawa w tym kraju, usługodawcy i strony internetowe muszą przechowywać dane dotyczące rosyjskich obywateli na terytorium Rosji. Regulatorzy nie są przekonani, czy Facebook stosuje się do tej zasady albo czy ma intencje tak zrobić. To samo dotyczy Twittera.

Mark Zuckerberg ma prawdopodobnie bardziej naglące sprawy na głowie. Facebook boryka się z aferami dotyczącymi wykorzystania danych osobowych użytkowników przez podmioty trzecie. W zeszłym roku CEO spółki musiał zeznawać przed amerykańskim Senatem w sprawie Cambridge Analytica. W lipcu akcje spółki spadły w ciągu jednego dnia o 19%, co przełożyło się na największy jednodniowy spadek wartości pojedynczego podmiotu w historii Wall Street.

facebook akcje wykres
Akcje Facebooka zaliczyły w ostatnim roku dużo wzlotów i upadków
Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here