Naga MarketsFacebook w dół o ponad 8% w jednej sesji, 90 firm bojkotuje firmę ZuckerbergaFacebook Inc. pod wodzą CEO Marka Zuckerberga wdrożył zmiany w swojej polityce i regułach podczas spotkania pracowników (town hall meeting) w ten piątek, podczas gdy kolejne firmy dołączają do bojkotu giganta social media w związku z kontrowersjami wywołanymi. W rezultacie, notowania lidera social-media zanotowały bardzo silne spadki.

  • Akcje Facebooka spadły o ponad 8% w trakcie piątkowej sesji na NASDAQ.
  • Powodem załamania się kursu jest bojkot usług reklamowych Facebooka przez niemal setkę firm, m.in Starbucks, Coca-Cola i Verizon.
  • Ma to związek z oskarżeniami o nieodnoszenie się przez Facebooka do mowy nienawiści.

Facebook: bojkot przez reklamodawców

Bojkotujących firm jest już ponad 90, a w niedzielę do grona dołączył Starbucks Corp. Wśród nich są m.in. Verizon Communications Inc., Recreational Equipment Inc., Honda Motor Co., Patagonia Inc., VF Corp. oraz The North Face. W piątek przyłączenie się do protestu ogłosił Unilever, którego zarząd postanowił wstrzymać reklamy spółki na wszystkich platformach social media, m.in. Facebooku, Twitterze i Instagramie.

– Nasze reklamy na tych platformach w tym momencie nie dają korzyści ludziom i społeczeństwu. Będziemy monitorować sytuację i zmienimy nasze stanowisko, jeśli będzie to konieczne” – stwierdził Luis Di Como, wiceprezydent Unilever ds. globalnych mediów.

Coca-Cola również dołączyła do bojkotu.

– Od 1 lipca, Coca-Cola Company zawiesi płatne reklamy na wszystkich platformach social media na co najmniej 30 dni – oświadczył CEO Coca-Cola, James Quincey.

W piątek Mark Zuckerberg ogłosił, że Facebook podejmie liczne kroki w celu eliminacji mowy nienawiści w reklamach, aby zmniejszyć ilość fałszywych oskarżeń dotyczących wyborów w 2020 roku i poprawić swoje stanowisko w sprawie równości rasowej. Dodał także, że Facebook będzie blokował lub usuwał materiały, które będą uznawane za niewłaściwe względem zbliżających się wyborów. Nie będzie w tym przypadku taryfy ulgowej dla polityków.

Zobacz również: Max Keiser: bitcoin będzie kosztował 50 tys. USD i zainwestuje w niego Peter Schiff

Podobne kroki podjął już wcześniej Twitter, który kilka tygodni temu oznaczył tweeta Donalda Trumpa informacją dla użytkowników, aby sprawdzili podane przez prezydenta informacje. Później, jeden z kolejnych tweetów Trumpa został ukryty.

CMC
Koszyki akcji - transakcje na wielu sektorach jednocześnie. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Akcje Facebooka mocno w dół

Z uwagi, że głównym i zasadniczo jedynym źródłem dochodu Facebooka są płatne reklamy, akcje internetowego giganta wskutek bojkotu poleciały w trakcie piątkowej sesji w dół aż o 8,31%, zamykając notowania na poziomie 216,08 dol.

Facebook w dół o ponad 8% w jednej sesji, 90 firm bojkotuje firmę Zuckerberga
Notowania Facebook Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Jednak nadal, mimo silnego spadku w ostatnich 3 sesjach, kurs akcji jest o 5,3% wyżej od początku roku. To gorzej niż NASDAQ Composite, który w tym samym okresie wzrósł o 8%, jednak lepiej niż S&P500, które jest o 6,9% niżej od 2 stycznia 2020 roku.

Pozytywną informacją jest natomiast fakt, że od dołka w marcu akcje Facebooka wzrosły o 48%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here