Naga MarketsFacebook chce uzyskać od szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA) licencję dot. systemu płatności. Wszystko ma być związane z planowanym projektem dot. LibraCoin – stablecoina firmy. O sprawie poinformował Reuters.

W oficjalnym oświadczeniu Stowarzyszenia Libra, które posiada swoją siedzibę właśnie w Szwajcarii, wyjaśniono wybór tego kraju jako miejsca do rejestracji podmiotu:

„Szwajcaria oferuje ścieżkę innowacji w zakresie odpowiedzialnych usług finansowych, zharmonizowaną z globalnymi normami finansowymi i silnym nadzorem. Angażujemy się w konstruktywny dialog z FINMA i zachęcamy do znalezienia możliwej ścieżki, dzięki której sieć blockchain typu open source stanie się regulowanym systemem płatności o niskim poziomie tarcia i wysokim bezpieczeństwie. ”

FINMA wydała niedawno wytyczne dotyczące wymogów regulacyjnych obejmujących systemy płatności oparte na technologii blockchain, które dotyczą dostawców usług z rynku sieci bloków, w tym giełd, twórców portfeli i platform transakcyjnych.

Wytyczne są zgodne z ramowymi regulacjami dotyczącymi aktywów cyfrowych wydanymi w czerwcu przez międzyrządową Grupę Zadaniową ds. Działań Finansowych (FATF). Całość obejmuje przepisy dotyczące środków przeciwdziałania praniu pieniędzy, systemów monitorowania ryzyka i innych tego typu kwestii.

Facebook budzi kontrowersje

Mimo tego Facebook i LibraCoin nadal wzbudzają kontrowersje. Na początku tego tygodnia urzędnik Ministerstwa Skarbu Stanów Zjednoczonych powiedział dziennikarzom w Genewie, że konieczne jest to, aby projekt waluty giganta mediów społecznościowych spełniał najwyższe standardy walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. To – według niego – jest warunkiem wypuszczenia produktu na rynek.

Amerykańscy politycy i urzędnicy przesłuchiwali już ekspertów Facebooka w sprawie Libry. W połowie lipca David Marcus – szef zespołu, który pracuje nad portfelem Calibra dedykowanym Librze – był “grillowany” przez senacką komisję w USA. Wtedy stwierdził, że wybór Szwajcarii na siedzibę Stowarzyszenia Libra „nie ma nic wspólnego z obchodzeniem przepisów lub nadzoru”. Nowe oświadczenie organizacji sugeruje jednak, że właśnie otoczenie prawne kraju było tu decydujące.

W sierpniu br. amerykańscy prawodawcy odwiedzili nawet Szwajcarię, aby spotkać się z lokalnymi organami nadzoru finansowego i urzędnikami rządowymi. Tematem debaty była właśnie waluta Facebooka. Jeśli wierzyć politykom, wizyta nie rozwiała ich wątpliwości.

Co jednak może zaskakiwać, stablecoiny wzbudzają też negatywne emocje także w Szwajcarii. 5 września prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan powiedział, że tego typu rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na politykę pieniężną Szwajcarii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here