Naga MarketsFacebook ma ponownie pod górkę ze swoją Librą. Firma stara się o uzyskanie w Szwajcarii specjalnej licencji od Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA). Pisaliśmy o tym wczoraj. Prawdopodobnie jej plany okażą się nierealne do realizacji – informuje Reuters.

FINMA przyznała, że projekt Facebooka byłby czymś więcej niż globalnym systemem płatności i dlatego podlegałby dodatkowym wymogom dot. płynności i alokacji kapitału.

„Na przykład w przypadku ryzyka podobnego do tego dot. banków zastosowanie miałyby wymogi regulacyjne podobne do prawa bankowego”

– powiedziała FINMA odpowiadając na nadzieje Facebooka.

Rzecznik LibraCoin powiedział z kolei, że wyjaśnienie tego, w jaki sposób nowa waluta cyfrowa będzie regulowana w Szwajcarii, jest kluczowe dla rozwoju projektu, a wytyczne FINMA „teraz określają, czym jest ekosystem Libra, a czym nie jest”.

Facebook ma nadal pod górkę

FINMA przyznała, że samo ryzyko związane z rezerwami walutowymi, które będą wspierały Librą, spada wyłącznie na Stowarzyszenie Libra, a nie posiadaczy cyfrowych monet.

„W całym ekosystemie projektu należałoby zapewnić najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy”

– dopowiada też FINMA w oświadczeniu.

Władze szwajcarskie stwierdziły też, że dalsze kwestie dotyczące np. ochrony danych, które pojawiły się w związku z planami emisji Libry, nie mieszczą się w zakresie ich kompetencji. Zresztą nawet gdyby FINMA ostatecznie dała projektowi zielone światło, nie jest jeszcze jasne, czy to zadowoli to organy innych jurysdykcji.

Dlaczego Szwajcaria?

Odpowiedź FINMA musi być wielkim rozczarowaniem dla Facebooka.

„Zwiększona przejrzystość ścieżki regulacyjnej w Szwajcarii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju stowarzyszenia i pomoże w prowadzeniu naszych rozmów z organami regulacyjnymi na innych rynkach”

– powiedział Dante Disparte, szef zespołu ds. polityki i komunikacji Stowarzyszenia Libra w e-mailu w odpowiedzi na pytania Reutera.

Teraz jednak, jak się okazuje, Szwajcaria wcale nie będzie tak łagodnym partnerem do rozwój, jak liczono.

 

„Sama FINMA również znajduje się pod presją” – powiedział Reutersowi Ronald Kogens, prawnik specjalizujący się w kryptowalutach i blockchainie w kancelarii Froriep w Zurychu. „Wszyscy poza Szwajcarią chcą, aby projekt był dobrze regulowany w Szwajcarii.” Sugeruje też, że emisja waluty zostanie przełożona na później, niż planował Facebook.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here