Naga MarketsFacebook ponownie oskarżany o łamanie zasad konkurencji. Przejęcie Giphy zagrożoneFacebook ponownie stał się celem oskarżeń o łamanie przepisów sprawiedliwej konkurencji. Tym razem wątpliwości do działań firmy Marka Zuckerberga ma brytyjski urząd ochrony konkurencji Competition and Markets Authority (CMA), który przygląda się przejęciu portalu Giphy.

  • Amerykański gigant przejął Giphy za 400 milionów dolarów.
  • 50% użytkowników serwisu pochodzi z aplikacji Facebooka.
  • CMA żąda, aby Giphy pozostała niezależna aż do zakończenia śledztwa.

Ekspansja Facebooka

W maju Facebook ogłosił przejęcie popularnego serwisu Giphy udostępniającego animowane obrazy (GIFy) za kwotę 400 milionów dolarów. Jak informowała amerykańska spółka, jeszcze przed zakupem platformy połowa użytkowników pochodziła z aplikacji stworzonych lub kontrolowanych przez Facebook.

Obecnie cały zespół odpowiedzialny za prowadzenie Giphy został włączony w struktury Instagrama. W ten sposób użytkownicy mieli otrzymać możliwość szerszego wybory gifów, a także łączenia ich z innymi funkcjami aplikacji.

Zobacz również: Facebook i Google mają powody do obaw? Big Tech na celowniku Unii Europejskiej

Według CMA, działania Facebooka doprowadziły do przejęcia całkowitej kontroli nad działaniami serwisu, a także mogły dać amerykańskiej korporacji wgląd w działania konkurencyjnych firm. Andrea Coscelli, prezes CMA, ostrzega przed ekspansją największych przedsiębiorstw z branży technologicznej, które wchłaniają kolejne małe spółki hamując ich rozwój. Jego zdaniem każde przejęcie przeprowadzane przez gigantów powinno wiązać się ze ścisłą kontrolą regulatorów.

Facebook kieruje sprawę do sądu

Facebook całkowicie odrzuca oskarżenia i utrzymuje, że brytyjscy urzędnicy przekraczają swoje kompetencje.

Facebook uważał i nadal uważa, że CMA nie ma jurysdykcji do przeprowadzenia audytu fuzji – powiedział Robert O’Donoghue, adwokat firmy.

Firma Marka Zuckerberga nie zgadza się z decyzją CMA, według której Giphy ma pozostać niezależnym podmiotem aż do zakończenia dochodzenia. Jak donosi Bloomberg, sędzia Hodge Malek, który zajmuje się skargą Facebooka zasugerował, że wymagania postawione przez urzędników mogą być zbyt daleko idące.

W pełni współpracujemy z CMA, ale uważamy, że nałożenie przez instytucję nieuzasadnionych i niepotrzebnych ograniczeń na międzynarodową działalność Facebooka do czasu zakończenia dochodzenia powinno zostać rozpatrzone przez sąd – poinformowała spółka w oświadczeniu.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Facebooka w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here