Naga MarketsA smartphone user shows the Facebook application on his phone in Zenica, in this photo illustrationPróba współpracy dwóch dużych firm w zakresie mediów społecznościowych często okazuje się bardzo trudną relacją. Jako przykład wystarczy wziąć Facebooka oraz Skype od Microsoftu. Jeszcze w 2011 roku oba podmioty były ważnymi partnerami biznesowymi – Mark Zuckerberg postanowił jednak po cichu przerwać współpracę.


Wczoraj, kiedy Facebook Messenger został oficjalnie wyposażony w funkcje przeprowadzania rozmów wideo na telefonach z system iOS oraz Android nikt nie ma już wątpliwość. Facebook porzucił Skype’a.

Przez cały ten czas nie pojawiła się żadna oficjalna informacja, która pozwoliłaby sugerować, że ścieżki podmiotów rozeszły się. Zdaniem serwisu Business Insider przedsiębiorstwa mogą ze sobą nie współpracować ściśle już od 2013 roku – chwilę po tym jak Facebook wprowadził możliwość rozmów głosowych korzystając z własnych rozwiązań.

Prawdziwy i ostateczny rozłam miał mieć miejsce natomiast kilka miesięcy temu gdy ekipa Marka Zuckerberga zdecydowała się wymienić  Skype’a na rozwijaną samodzielnie technologię i umożliwić użytkownikom prowadzenie rozmów wideo bezpośrednio w okienku chatu.

Dla Internautów jest to zmiana na plus. Rozmowy wideo wspierane przez Skype wymagały bowiem zainstalowania dodatkowej wtyczki w przeglądarce, wersja Facebookowa działa natomiast samodzielnie. Osoba bliżej związana ze sprawą twierdzi, że FB dzięki temu będzie mógł lepiej kontrolować jakość rozmów i wypuszczać aktualizacje zgodnie z sugestiami użytkowników.

Zaprzestanie współpracy ze Skypem jest już drugim przykładem trochę oziębłego traktowania Microsoftu przez Facebooka. W grudniu zeszłego roku równie niespodziewanie Facebook przestał korzystać z przeglądarki i tłumacza Bing w ramach swojej usługi.

Patrząc na wcześniejszą współpracę obu przedsiębiorstw można odnieść wrażenie, że Mark Zuckerberg nie wie co to wdzięczność. Microsoft zainwestował jeszcze w 2007 roku 240milionów dolarów w rozwój projektu społecznościowego pod szyldem Facebook. Obecnie kiedy portal wytyczył całkowicie nowe trendy wśród mediów społecznościowych pomoc bardziej doświadczonego kolegi okazała się niepotrzebna.

Notowania Facebooka na wykresie H4
Notowania Facebooka na wykresie H4

Jednocześnie dla Skype’a jest to dodatkowa konkurencja. Do tej pory mógł kontrolować ten fragment usług oferowanych przez Facebooka. Gdy FB posiada własną wersję rozmów wideo dostępnych z poziomu chatu, Skype będzie musiał walczyć o bazę kliencką z bardzo silnym przeciwnikiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here