Facebook właśnie ogłosił, że przeprowadza rebranding portfela cyfrowego Calibra. Nowa nazwa ma brzmieć Novi.
- Facebook zmienia nazwę Calibry na Novi.
- Nie jest jednak jasne, skąd decyzja dot. zmiany nazwy projektu.
- Nie znamy też daty premiery waluty Libra.
Facebook: Calibra to teraz Novi
Projekt z nową nazwą zapewni cyfrowe rozwiązanie, za pomocą którego użytkownicy będą mogli wysyłać pieniądze za pośrednictwem facebookowego Messengera i WhatsAppa, a także w za pomocą osobnej aplikacji portfela.
David Marcus, który pierwotnie był szefem Calibry i Stowarzyszenia Libra, będzie pełnił teraz funkcję szefa Novi. Omówił już publicznie swoją wizję projektu. Dodajmy, że jest również członkiem zarządu Stowarzyszenia Libra, który będzie koordynował funkcjonowanie libry, cyfrowej waluty Facebooka.
– Pierwszym produktem, który Novi Financial wprowadzi na rynek, będzie portfel cyfrowy Novi zaprojektowany pod Librę, nowy system płatności oparty na innowacyjnej technologii blockchain – tłumaczył Marcus.
Pełna nazwa nowej spółki zależnej to Novi Financial, która z kolei jest opisana jako działająca niezależnie od Facebooka z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii.
Pochodzenie nazwy
Nie jest w pełni jasne, skąd zmiana nazwy projektu. Zgodnie z postem na blogu firmy, Novi pochodzi od łacińskich słów „novus” (nowy) i „via” (sposób).
Wizja zaprezentowana przez Novi jest jednak intrygująca, bowiem stanowi niejako część marzenia wielu osób z branży kryptowalut i blockchaina. Projekt w założeniu pozwoli na rozwój niezależnej działalności finansowej i może pomóc w rozwoju osobom, które dotąd nie mogły posiadać konta w banku.
– Nie będzie żadnych ukrytych opłat za dodawanie, wysyłanie, otrzymywanie lub wypłacanie pieniędzy, a Twoje przelewy dotrą do odbiorców natychmiast – stwierdza Marcus.
Problem polega na tym, że Libra budzi spore kontrowersje. Od momentu ogłoszenia planów przez Facebooka, urzędnicy i politycy starają się zablokować jej emisję. Ostatecznie sam Mark Zuckerberg powiedział w zeszłym roku, że waluta może nie powstać. Nowy kryzys może jednak napędzić na nią popyt.
Autor poleca też:
- Cyfrowe waluty zagrażają dolarowi – uważają eksperci JPMorgan
- Peter Mallouk: nie kupuj bitcoina i złota – zaufaj rządowi
- Birma zakazuje handlu kryptowalutami i grozi więzieniem właścicielom giełd z tego rynku. Sprawa budzi kontrowersje