Naga MarketsFacebook logoJak wynika z najnowszych informacji, Facebook w pierwszej połowie 2020 planuje uruchomić własną kryptowalutę Libra. Za jej pomocą firma ma wyjść poza sieć społecznościową i skierować się do branży e-commerce oraz płatności globalnych.

Libra Coin

Do zarządzania nową kryptowalutą powołano Stowarzyszenie Libra z siedzibą w Genewie, a jego skład wchodzi obecnie Facebook oraz 27 partnerów. Ponadto, Facebook stworzył spółkę zależną Calibra, która zaoferuje cyfrowe portfele do przechowywania, przesyłania i wydawania nowych coinów. Portfel ten będzie dostępny w WhatsApp i Messenger przez co na starcie trafi do ponad miliarda użytkowników.

Libra dla każdego… ze smartfonem

Na portalu Facebook, jego założyciel Mark Zuckerberg napisał dziś:
“Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. [Projekt] napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowano na 2020 rok.”

“Możliwość korzystania z mobilnych pieniędzy może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki, która może być niepewna, lub obarczona dodatkowymi opłatami za przelewy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Obecnie jest około miliarda ludzi, którzy nie mają konta bankowego, jednak posiadają telefon komórkowy. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć” – dodaje Zuckerberg.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Decentralizacja i bezpieczeństwo

Od początku pojawiania się pogłosek o projekcie pojawiały się spekulacje o to czy Libra faktycznie będzie zdecentralizowana. Według wpisu założyciela Facebooka, Libra będzie zdecentralizowana dzięki temu, że jej prowadzeniem zajmie się wiele różnych organizacji, co ma czynić cały system bardziej sprawiedliwym.

Tokeny mają być zabezpieczone kryptograficznie, co naturalnie pomoże zachować bezpieczeństwo pieniędzy użytkownika. “Prywatność i bezpieczeństwo będą wbudowane w każdy krok. Dla przykładu, Calibra będzie dysponować dedykowanym zespołem ekspertów w zakresie zarządzania ryzykiem, którego celem jest zapobieganie wykorzystywaniu Calibry do nieuczciwych celów. Zapewnimy ochronę przed oszustwami, więc jeśli stracisz monety Libra, zaoferujemy zwrot pieniędzy” – zapewnia Mark Zuckerberg.

Obawy

Wraz z nadziejami pojawiły się także obawy, szczególnie te dotyczące prywatności konsumentów. Zuckerberg wyjaśnia, że wszelkie informacje udostępniane w Calibrze będą przechowywane oddzielnie od informacji udostępnianych na Facebooku.

Zobacz też: Kryptowaluta Facebooka ze wsparciem Visa, Mastercard, PayPal i Ubera

Dodatkową, barierę mogą stanowić regulacje, jednakże Facebook twierdzi, iż nawiązał współpracę z organami regulacyjnymi w Stanach Zjednoczonych, a Calibra regulowana będzie tak samo jak inni dostawcy usług płatniczych. Nie pojawiły się jednak informacje, do jakich konkretnie regulatorów zwrócił się Facebook.

Współpraca z partnerami

Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie Libra liczy 28 partnerów, a loga ich firm widoczne są na poniższej grafice. Jednak do czasu uruchomienia projektu w przyszłym roku, liczba współzałożycieli Stowarzyszenia może wzrosnąć do ponad 100.

Wśród partnerów znajdują się m.in. firmy płatnicze takie jak Mastercard, PayPal, PayU, Stripe i Visa, dostawcy popularnych usług np. Booking, eBay, Farfetch, Lyft, Spotify czy Uber, organizacje non-profit takie jak Kiva, Mercy Corps i Women’s World Banking oraz firmy krypto: Anchorage, Coinbase, Xapo i Bison Trails.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here