Naga MarketsOstatnia sesja ubiegłego miesiąca przyniosła kontynuację spadków za Oceanem. Przecena szczególnie dotkliwie uderzyła w spółki technologiczne, w tym te największe, które właśnie opublikowały swoje wyniki (Facebook -6,3%, Amazon -5,5%, Apple -5,6%). Nawet niemal 2-krotne przebicie prognoz analityków w ramach wyniku netto nie zatrzymało podaży. Na raport pozytywnie zareagował jedynie Alphabet (+3,8%).

Alphabet w górę o 3,8%

W bieżącym tygodniu do kluczowych wydarzeń należeć będą wybory prezydenckie w USA, które odbędą się we wtorek, przy czym należy podkreślić, że zagłosowało już przeszło 90 milionów obywateli. W sondażach niezmiennie prowadzi Joe Biden. Po zakończeniu rywalizacji rośnie prawdopodobieństwo ustanowienia pakietu fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują

Niemniej istotnym czynnikiem wpływającym na giełdy pozostaje Covid-19, którym w USA dziennie zaraża się około 100 tys. osób. Tymczasem w Anglii wprowadzono ogólnokrajowy lockdown, który potrwa do 2 grudnia – ograniczenia mają być jednak nieco łagodniejsze niż za 1 razem.

Kluczowe krajowe indeksy również pogłębiły spadki. Do przeceny indeksu WIG20 najmocniej kontrybuowały Allegro i CD Projekt – spółki w ostatnim czasie wspierały notowania indeksu blue chipów, jednak m.in. wyprzedaż spółek technologicznych w USA mogła wpłynąć na realizację zysków na naszym rynku.

W ramach indeksu mWIG40 negatywnie wyróżniały się notowania Mercatora – pomimo faktu, iż biznes przedsiębiorstwa oparty jest na dostarczaniu rękawic, na które popyt zwiększył się właśnie w wyniku walki z pandemią – walory potaniały niemal o 13% przy znaczącej wartości obrotu (przeszło 180 mln zł).

W najbliższych dniach to właśnie skala zagrożenia jakie sieje wirus w kraju (zwłaszcza dla wydolności systemu opieki zdrowotnej) będzie kluczowym czynnikiem rzutującym na konieczność wprowadzenia kolejnych obostrzeń, od który w dużej mierze mogą zależeć wyceny spółek.

WIG w układzie dziennym

Adam Dudoń

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here