Naga MarketsSłabe wyniki za drugi kwartał roku sprawiły, że w środę w godzinach posesyjnych akcje Facebooka dramatycznie runęły. W najgorszym momencie były blisko 25% poniżej ceny zamknięcia. Czwartkowa sesja pozwoliła na osiągnięcie jedynie niewielkiego odbicia. Ostatecznie w momencie zamknięcia Facebook pobił niechlubny rekord na Wall Street. Zaliczył największy w historii jednodniowy spadek wartości.

Jak Facebook stracił 20% wartości w 24 godziny

Zaraz po publikacji wyników w środę doszło do gwałtownego spadku ceny akcji, aż o 7%. Rozmowa konferencyjna z przedstawicielami spółki pogorszyła sprawę, zaczęła się masowa wyprzedaż. Wiadome było, że będzie to najgorętsza spółka czwartkowej sesji na Wall Street. Potwierdza to wolumen, który na takim poziomie nie był nawet w trakcie wybuchu afery Cambridge Analytica. Ostatecznie udało się odrobić jedynie niewielki odsetek strat.

Na koniec sesji w środę Facebook był wart 630 mld USD. Wczoraj po zamknięciu było to już tylko 510 mld USD. Oznacza to spadek kapitalizacji rynkowej o 120 mld USD. W ten sposób firma Zuckerberga pobiła aż o 30 mld USD poprzedni rekord – osiągnięty przez Intela podczas pęknięcia bańki dotcomowej w 2000 roku.

Wyśrubowany rekord

Ostatecznie Facebook zamknął czwartkową sesję 19% poniżej środowego wyniku. To również największy procentowy spadek w historii notowań spółki, która na Wall Street jest notowana od 18 maja 2012 roku. Według danych Wall Street Journal, żadna spośród 25 największych spółek pod względem kapitalizacji nie osiągnęła takiego spadku w swojej historii.

Warto zrozumieć perspektywę tego, ile na amerykańskiej giełdzie oznacza 120 mld USD. Wczorajszy spadek jest większy niż indywidualna kapitalizacja rynkowa dolnych 464 spółek zawartych w indeksie S&P500 (92,8% z nich). Jest to również więcej niż łączna kapitalizacja 21 najmniejszych z nich.

Rekordowa deprecjacja mocno przebiła poprzednie wyniki, które również należą do firm technologicznych – Intel 22 września 2000 roku spadł o 22%, co oznaczało zmniejszenie kapitalizacji rynkowej o 90,7 mld USD. Microsoft 3 kwietnia 2000 roku stracił 80 mld USD (-14,5%). Kolejny na liście jest Apple, który 24 stycznia 2013 roku zanurkował o 12,4%, jego wartość spadła wtedy o 59,6 mld USD.

Źródło: MarketWatch


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here