Naga MarketsIV kwartał 2018 r. był destrukcyjny nie tylko dla cen akcji, ale też dla szacowanych zysków na wszystkich najważniejszych światowych indeksach.

Po historycznym zwrocie polityki pieniężnej Fed i poprawie danych z Azji, rynki akcji otrząsnęły się jednak z szoku odnotowanego w IV kwartale 2018 r. Akcje spółek amerykańskich niemal powróciły do ubiegłorocznego rekordowego maksimum, a indeks S&P 500 od wrześniowej wartości szczytowej dzieli zaledwie 2%.

Główne czynniki tej sytuacji to polityka pieniężna, optymizm związany z chińsko-amerykańskim porozumieniem w sprawie handlu, poprawa azjatyckich danych makroekonomicznych, a biorąc pod uwagę, że rozpoczyna się sezon zysków za I kwartał, być może będzie można dodać do tego jeszcze i czwarty impuls dla światowych rynków akcji.

Najpopularniejszymi akcjami wśród klientów Saxo Banku w I kwartale były (% rok do dnia):

  1. Facebook Inc. (+34 %) – posiadający 2,3 mld użytkowników na całym świecie, Facebook jest dobrze znany zarówno osobom prywatnym, jak i inwestorom. W miarę jak portal społecznościowy odnotowuje dalszy stały wzrost, akcje tej spółki cieszą się niezmienną popularnością wśród inwestorów.
  2. NVIDIA Corp. (+43 %) – W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy wzrost aktywności w odniesieniu do akcji Nvidii ze względu na zaangażowanie spółki w sport elektroniczny, kryptowaluty, centra danych i branżę motoryzacyjną za pośrednictwem procesorów graficznych (GPU). Ponieważ GPU leżą u podstaw intensywnych inwestycji w automatyzację, uczenie maszynowe itp., Nvidia może stanowić najbardziej oczywisty wybór dla osób chcących zainwestować w rozwój nowych technologii.
  3. Tesla Inc. (-17,5%) – Każdy ma swoje zdanie na temat Tesli, a inwestorzy są równie podzieleni w stosunku do przyszłości spółki, ponieważ cena akcji cechuje się znaczną zmiennością. Tesla to naturalny wybór dla inwestujących w rozwój samochodów elektrycznych i choćby z tego powodu akcje spółki cieszą się nadal dużą popularnością.
  4. Alibaba Group Holding Ltd (+35,5 %) – Od wielu lat akcje Alibaby znajdują się w czołówce pod względem obrotów, ponieważ spółka oferuje inwestorom ekspozycję na chiński rynek konsumencki i jego cyfryzację. Ponadto Alibaba odnotowuje wysokie tempo wzrostu, co nadal stanowi rzadkość w erze niskiego wzrostu po kryzysie finansowym.
  5. Netflix Inc. (+35,5 %) – Netflix, który w IV kwartale miał prawie 150 mln użytkowników, staje się dominującym i dobrze znanym podmiotem dla wielu konsumentów w segmencie rozrywki filmowej. Naturalnie zwiększa to świadomość marki i działalność inwestycyjną w odniesieniu do akcji, ale nie bez znaczenia jest też fakt, iż Netflix prezentuje przekonujące perspektywy długoterminowego wzrostu.

Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo BankuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here