Naga MarketsLibra w 2020 r.? Grupa G20 przygotowuje nowe przepisy dotyczące stablecoinówFacebook wciąż pracuje nad rozwojem swojej kryptowaluty Libra, jednak jej wejście do użytku wciąż zależy od światowych regulatorów. Rada Stabilności Finansowej (FSB) wezwała instytucje finansowe do dostosowania przepisów, aby umożliwić Librze poprawne i bezpieczne funkcjonowanie.

  • Grupa G7 nie zaakceptuje Libry, dopóki nie dostosuje się do powstających przepisów.
  • FSB zapewni równoczesną implementację zmian we wszystkich państwach grupy G20.
  • Debiut Libry jest przewidywany na 2020 rok.

Wiele zagrożeń

Jak donosi Reuters, dokument przygotowany na spotkanie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych grupy G7 (USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania) wskazuje na wiele zalet wprowadzenia walut cyfrowych. Wśród nich wymienia m.in. zmniejszenie kosztów, usprawnienie wydolności systemu i zwiększenie dostępu do usług finansowych.

Autorzy dokumentu mają również zastrzeżenia. Według nich, bez odpowiednich zabezpieczeń i regulacji powszechna kryptowaluta będzie mogła służyć do prania brudnych pieniędzy, oszustw podatkowych i podkopywania stabilności systemu finansowego.

Zobacz również: Kara dla Gazpromu przesądzona? Prezes UOKiK Tomasz Chróstny: Jesteśmy przygotowani, aby bronić tej decyzji

Grupa G7 nadal utrzymuje, że żaden globalny projekt dotyczący stablecoinów nie powinien rozpocząć działalności, dopóki nie spełni w należyty sposób odpowiednich wymogów prawnych, regulacyjnych i nadzorczych poprzez odpowiednią konstrukcję i przestrzeganie obowiązujących norm. – podaje dokument.

Nowr regulacje coraz bliżej

We wtorek FSB, koordynujące działania systemu finansowego w państwach grupy G20, poinformowało, że podejmie „odpowiednie kroki” w celu wdrożenia legislacji zapewniającej bezpieczeństwo korzystania ze stabilnych walut cyfrowych takich jak Libra.

Szeroko przyjęty stabilny pieniądz cyfrowy o potencjalnym zasięgu i zastosowaniu w wielu jurysdykcjach może stać się systemowo ważny. Organy nadzoru zgadzają się co do potrzeby stosowania możliwości i praktyk w zakresie nadzoru i nadzoru w ramach zasady “ta sama działalność, to samo ryzyko, te same zasady”. – komentuje instytucja.

Libra ma usprawnić detaliczne transakcje międzynarodowe i zmniejszyć ich koszty, jednak jej przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące ryzyko cyberataków, które mogą sparaliżować ich działanie.

Pomimo licznych zagrożeń i zastrzeżeń Facebook nie rezygnuje z pracy nad Librą i prawdopodobnie będzie chciał doprowadzić do jej debiutu jeszcze w 2020 roku.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Facebooka w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here