Naga Markets

Facebook i Google mają powody do obaw? Big Tech na celowniku Unii EuropejskiejAmerykańscy giganci technologiczni pozostają pod ogniem krytyki. Już w lecie komisja Kongresu Stanów Zjednoczonych przesłuchała m.in. Marka Zuckerberga i Jeffa Bezosa, a teraz Holandia i Francja wzywają do zaostrzenia przepisów UE dotyczących korporacji technologicznych spoza bloku.

  • Państwa zarzucają korporacjom łamanie zasad konkurencyjności.
  • Komisja Europejska chce doprowadzić do efektywniejszych kontroli przedsiębiorstw.
  • KE zapewnia, że nie skupia się na konkretnych podmiotach.

Alphabet, Facebook i inne amerykańskie korporacje przyciągają uwagę regulatorów 

Jak donosi CNBC, Francja i Holandia miały zaproponować Komisji Europejskiej zmiany legislacyjne pozwalające na szerszą kontrolę nad zagranicznymi gigantami. Zarzuty wnioskodawców są podobne do tych, które od miesięcy słychać w USA. Dotyczą one ochrony prywatności konsumentów i zapędów monopolistycznych ze strony spółek.Zobacz również: EBC pozwoli inflacji pokonać próg 2%? Bank poszedłby w ślady Fed-u

Naszą wspólną ambicją jest zaprojektowanie ram prawnych, które będą wystarczająco skuteczne, aby zająć się wpływem gospodarczym takich podmiotów na gospodarkę europejską i aby móc je “otworzyć”. Dostęp do danych, do usług, interoperacyjność (…) są to skuteczne narzędzia, z których powinniśmy być w stanie korzystać, stosując podejście dostosowane do potrzeb, w celu rozwiązania problemu zamknięcia dostępu do rynku i zapewnienia konsumentom swobody wyboru. – powiedział Cédric O, francuski sekretarz stanu ds. transformacji cyfrowej.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

UE zapowiada zdecydowane działania

Unia Europejska już od jakiegoś czasu prowadzi działania w celu poszerzenia kompetencji urzędników. Zespół kierowany przez Margrethe Vestager, byłą Europejską Komisarz ds. Konkurencji, ma zaproponować w najbliższej przyszłości konkretne rozwiązania, które umożliwią dokładniejszą kontrolę.

Komisja jest w trakcie finalizowania szerszego procesu gromadzenia dowodów i nadal zamierza przedstawić wnioski ustawodawcze do końca 2020 r. Wyjaśnijmy, że nie sporządzono ani nie zostanie sporządzona “lista obserwowanych przedsiębiorstw”. Pracujemy w oparciu o kryteria, które pozwolą w obiektywny sposób określić, które podmioty łamią zasady konkurencji. Komisja nie tworzy przepisów ukierunkowanych na poszczególne przedsiębiorstwa. – poinformował CNBC rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Facebooka w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here