Naga MarketsBig Tech obawia się niesprawiedliwych kar. UE zaostrza przepisyPortale i serwisy społecznościowe odgrywają coraz większe znaczenie w życiu społeczeństwa. Wzrost ich popularności sprawia, że instytucje regulujące bacznie przyglądają się ich działalności. Z tego powodu przedstawiciele branży zwrócili się do Unii Europejskiej o zmiany w prawie dotyczącym usuwania mowy nienawiści.

  • UE karze firmy za świadome nie usuwanie mowy nienawiści.
  • Branża technologiczna obawia się odpowiedzialności za niedopatrzenia algorytmów.
  • Przedsiębiorstwa będą musiały dzielić się większą ilością informacji z użytkownikami.

Kłopoty serwisów społecznościowych

Portale społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter, obejmujące swoim zasięgiem cały świat, wielokrotnie były celem oskarżeń o przyzwalanie na mowę nienawiści, a nawet nielegalne treści. W ostatnich miesiącach kontrowersje budziły działania administracji Twittera, która ukrywała lub oznaczała jako manipulację wpisy prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Zobacz również: PlayWay włączy się w promocję Mech Mechanic Simulator od Polyslash

Obecne regulacje UE mówią, że portal odpowiada za nie usunięcie niedozwolonych treści tylko wtedy, gdy robi to świadomie. Do kontroli udostępnianych treści wiele firm używa specjalnych algorytmów, które filtrują wpisy i w razie potrzeby usuwają je z platformy. Według Edimy, organizacji reprezentującej m.in. Facebook i Google, istnieje zagrożenie, że spółki będą pociągane do odpowiedzialności, ponieważ regulatorzy będą interpretować błąd algorytmów jako świadome działania administratorów.

UE nie zamierza ustępować

Wszyscy nasi członkowie traktują swoją odpowiedzialność bardzo poważnie i chcą zrobić więcej, aby zwalczać nielegalne treści i działalności w sieci. Europejskie zabezpieczenie prawne dla dostawców usług dałoby im możliwość kreatywnego wykorzystania swoich zasobów i technologii w tym celu. – powiedziała Siada El Ramly, prezes Edimy.

Jak donosi Bloomberg, Unia Europejska planuje stworzenie specjalnej komisji, która zajmowałaby się wspieraniem i koordynacją poszczególnych rządów w celu efektywniejszej kontroli serwisów społecznościowych. Oprócz tego nowe przepisy mają zmuszać portale do szerszego informowania użytkowników i regulatorów o  przebiegu walki z mową nienawiści.

Zdaniem Komisji Europejskiej takie działania mają doprowadzić do ukrócenia samowoli gigantów technologicznych i zmusić ich do przestrzegania prawa.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Facebook w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here