Naga MarketsFacebook Diem opuszcza Szwajcarię. Dawna Libra wraca do Stanów ZjednoczonychWspierany przez Facebooka projekt cyfrowej waluty Diem wycofał swój wniosek o szwajcarską licencję płatniczą i zamiast tego przeniesie operacje do Stanów Zjednoczonych, poinformowało stowarzyszenie odpowiedzialne za prace nad rozwojem nowej kryptowaluty.

  • Diem, projekt cyfrowej waluty wspierany przez Facebooka, porzucił plany uzyskania licencji płatniczej od szwajcarskiego organu nadzoru FINMA.
  • Organizacja przeniesie swoje operacje do Stanów Zjednoczonych i nawiązała współpracę z przyjaznym kryptowalutom bankiem Silvergate, aby wyemitować stablecoin zabezpieczony dolarem.
  • Wcześniej znana jako Libra, cyfrowa waluta Facebooka spotkała się z dużym sprzeciwem ze strony regulatorów, gdy po raz pierwszy została ogłoszona w czerwcu 2019 roku.

Diem od Facebooka rezygnuje ze Szwajcarii i przenosi się do USA

Stowarzyszenie Diem, które nadzoruje rozwój cyfrowej waluty Diem, starało się o licencję dla systemu płatności w szwajcarskim urzędzie nadzoru FINMA. Obecnie Diem porzucił plany zabezpieczenia szwajcarskiej zgody regulacyjnej, podczas gdy jego amerykańska spółka zależna nawiązała współpracę z Silvergate, bankiem z siedzibą w Kalifornii, w celu emisji tokenu kryptowalutowego

Te artykuły również Cię zainteresują
– Podczas gdy nasze plany przenoszą projekt w amerykański obwód regulacyjny i nie wymagają już licencji od FINMA, projekt bardzo skorzystał z intensywnego procesu licencjonowania w Szwajcarii i konstruktywnych informacji zwrotnych od FINMA i ponad dwóch tuzinów innych organów regulacyjnych z całego świata zwołanych przez FINMA w celu rozważenia projektu – powiedział Stuart Levy, dyrektor generalny Diem cytowany w oświadczeniu.

Firma Diem poinformowała, że planuje przenieść swoją siedzibę operacyjną z Genewy do Waszyngtonu, gdzie znajduje się jej amerykański oddział.

Wcześniej znana jako Libra, wizja Facebooka dotycząca cyfrowej waluty spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony organów regulacyjnych, gdy po raz pierwszy została ogłoszona w czerwcu 2019 roku, z bankierami centralnymi i politykami na czele obawiającymi się, że może ona podważyć suwerenne waluty, takie jak dolar, umożliwić pranie pieniędzy i naruszyć prywatność użytkowników.

Organizacja od tego czasu straciła kilku kluczowych zwolenników – w tym Visa, Mastercard i PayPal – i doznała kilku godnych uwagi odejść dyrektorów wykonawczych.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Diem skupi się na stablecoinach

Diem, czyli odchudzona wersja Libry, początkowo zaproponował uniwersalną walutę powiązaną z koszykiem głównych walut i długiem rządowym. Po dużym sprzeciwie regulatorów, grupa skupiła się na “stabilnych monetach”, które byłyby oparte jeden do jednego na różnych walutach, jak również na jednej wielowalutowej monecie.

Na razie Diem planuje wyemitować tylko stablecoina opartego na dolarze amerykańskim, o nazwie Diem USD. W przeciwieństwie do bitcoina, który wykorzystuje system księgi publicznej i nie jest kontrolowany przez żaden pojedynczy organ, technologia Diem będzie otwarta dla kilku uczestników, takich jak Facebook i przedstawicieli Stowarzyszenia Diem. Stablecoiny są zaprojektowane tak, aby uniknąć zmienności cenowej widocznej na kryptowalutach takich jak bitcoin.

Silvergate będzie wyłącznym emitentem Diem USD i będzie zarządzać jego dolarową rezerwą walutową. Silvergate stał się punktem odniesienia dla firm kryptowalutowych, od których stronią tradycyjni kredytodawcy.

Diem przygotowuje się do uruchomienia projektu pilotażowego ze swoim dolarowym stablecoinem jeszcze w tym roku, osoba zaznajomiona z tą sprawą powiedziała CNBC w kwietniu. Pilotaż będzie miał niewielką skalę, skupiając się głównie na transakcjach między indywidualnymi konsumentami.

– Rządy mogą pomóc w ustaleniu zasad drogi i upewnić się, że polityka monetarna może być emitowana, przestępstwa finansowe mogą być udaremnione. Ale rząd nie powinien zajmować się budowaniem technologii – powiedział Jeremy Allaire, dyrektor generalny firmy Circle, w wywiadzie dla CNBC w zeszłym tygodniu.

Dante Disparte, były szef spraw publicznych Diema odszedł, aby dołączyć do Circle w zeszłym miesiącu. Circle i giełda kryptowalutowa Coinbase pomogły uruchomić stablecoin o nazwie USD Coin, który od tego czasu notuje rosnącą akceptację, a Visa obsługuje teraz rozliczenia płatności za pomocą właśnie tego tokenu. Tymczasem tether, kontrowersyjny stablecoin, jest wart obecnie ponad 57 miliardów dolarów, zgodnie z danymi CoinMarketCap.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania s&p 500 | kurs jsw | kursy walut forex | w jakie akcje warto inwestować 2020 | pgnig akcje cena |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGórnicy HODLują bitcoiny (BTC). Co z resztą rynku?
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) z możliwymi spadkami w kierunku 1,2020 – komentarz CMC Markets
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here