Naga MarketsLibra facebookFacebook jest podobno otwarty na pomysł rozszerzenia swojego projektu dot. Libry. Zgodnie z doniesieniami Reutersa z 20 października, David Marcus, szef projektu Calibra, portfela na Librę, powiedział, że zespół LibraCoin może początkowo używać różnych stablecoinów opartych na fiatach, zamiast pierwotnie proponowanego jednego tokena.

Przemawiając na niedzielnym seminarium bankowym, Marcus podobno stwierdził, że głównym celem projektu było stworzenie bardziej wydajnego systemu płatności, a nie uderzenie w istniejący system finansowy. Powiedział:

„Moglibyśmy to zrobić inaczej. Zamiast syntetycznej jednostki moglibyśmy mieć serię stablecoinów, stablecoina dolarowego, stablecoina euro, stablecoina funta szterlinga, itp. […] Zdecydowanie moglibyśmy podejść do tego z mnóstwem stablecoinów, które reprezentują waluty narodowe w postaci cyfrowej. […] Jest to jedna z opcji, którą należy rozważyć.”

Facebook ze swoją walutą

Pierwotnie plan Facebooka wyglądał tak, że Libra miała opierać się na koszyku różnych walut krajowych, w tym dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego, funta brytyjskiego i dolara singapurskiego.

Teraz koncepcja ulega zmianie, zapewne przez ataki na Facebooka ze strony władz USA czy UE. Marcus zauważył, że wspomniane wyżej stablecoiny nie były wcześniej preferowaną opcją dla Stowarzyszenia Libra, ale może to ulec zmianie.

Stowarzyszenie po przejściach

Stowarzyszenie – organ zarządzający projektem – straciło w ostatnich tygodniach kilku kluczowych członków, w tym tak duże firmy płatnicze i e-commerce, jak PayPal, Visa, eBay, Mastercard i Stripe.

Według sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych Stevena Mnuchina, firmy opuściły Stowarzyszenie Libra, ponieważ projekt „nie dorównał” amerykańskim standardom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Polityk może mieć rację. Libra nadal napotyka presję ze strony globalnych organów regulacyjnych, które wyrażają rosnący sceptycyzm wobec projektu i jego możliwy wpływ na stabilność finansową na świecie. Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych z krajów G20 wyrazili nawet obawy, że monety stablecoin mogą negatywnie wpłynąć na suwerenność polityki pieniężnej, szczególnie w krajach rozwijających się. 18 października niemiecki federalny minister finansów Olaf Scholz powiedział, że globalne organy regulacyjne powinny całkowicie zapobiec emisji Libry.

Z kolei Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, będzie zeznawał w sprawie projektu przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA 23 października.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here