Naga MarketsUK, Brexit, UE, Comparic , EuropaAktywa o wartości prawie 800 miliardów funtów są właśnie przenoszone z Wielkiej Brytanii do nowych centrów finansowych w Unii Europejskiej przed Brexitem, twierdzi EY w opublikowanym w poniedziałek raporcie.


Miliardy uciekają z UK przed Brexitem

Wielka Brytania, która ma opuścić blok Zjednoczonej Europy w marcu, musi jeszcze zatwierdzić umowę, aby uniknąć gwałtownego zerwania więzi z UE. Chociaż brytyjski parlament ma w przyszłym tygodniu głosować nad proponowaną ugodą, nie jest jasne, czy zostanie ona zatwierdzona.

“Im bliżej do 29 marca bez porozumienia, tym więcej aktywów zostanie przeniesionych i zatrudnionych będzie więcej pracowników lokalnie lub przeniesionych” – powiedział Omar Ali, brytyjski przedstawiciel EY.

EY śledzi plany dotyczące Brexitu ponad 200 firm finansowych od czasu, gdy Wielka Brytania głosowała w czerwcu 2016 r. za opuszczeniem UE. W ostatniej aktualizacji, która ukazała się pod koniec listopada 2018 r., EY stwierdził, że 80 firm rozważa lub potwierdziło przeniesienie aktywów i personelu.

Najnowsze szacunki EY mówią, że 800 miliardów funtów w aktywach zostanie przeniesionych, co z jednej strony wydaje się ogromną kwotą, z drugiej stanowi jedynie niewielki ułamek całego sektora bankowego Wielkiej Brytanii wycenianego na 8 bilionów funtów.

Frankfurt Main Finance, który promuje niemieckie miasto jako nowe centrum finansowe twierdzi, że oczekuje napływu 750-800 mld euro w aktywach, które zostaną przeniesione jeszcze w tym kwartale.

Tysiące (jednak nie setki tysięcy) nowych miejsc pracy na Starym Kontynencie

Jak twierdzi EY, w Europie zostało stworzonych około 2 tysiące nowych stanowisk pracy w sektorze usług finansowych, w odpowiedzi na Brexit. Najpopularniejsze lokalizacje to Dublin, Luksemburg, Frankfurt i Paryż. Oznacza to, że prognozy dotyczące setek tysięcy miejsc pracy w sektorze finansowym w Wielkiej Brytanii, które miały przenieść się do UE, nie spełniły się, a Bank Anglii spodziewa się, że do 29 marca przeniesionych zostanie około 4 tysiące stanowisk.

“Podczas gdy ciężar działalności zostanie oddelegowany z Wielkiej Brytanii, wiele firm transferuje tylko tych pracowników, których uznaje się za niezbędnych i zatrudnia na miejscu, biorąc pod uwagę koszty przeniesienia”, powiedział Ali.

Dotychczasowe przeprowadzki są jednak zdaniem EY jedynie “wierzchołkiem góry lodowej”, gdyby doszło do Brexitu bez porozumienia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here