Kiedy ekosystem sieci Terra załamał się w zeszłym roku oraz gdy upadła giełda FTX, inwestorzy detaliczni rzucili się na zakup przecenionych tokenów. W międzyczasie „wieloryby” masowo sprzedawały swoje aktywa – wszystko kosztem tych mniejszych handlarzy. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez wpływowy Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
- Wielu inwestorów detalicznych straciło w zeszłym roku pieniądze na swoich inwestycjach
- To zjawisko zostało spotęgowane przez większych graczy sprzedających swoje tokeny tuż przed gwałtownymi spadkami cen obserwowanymi w 2022 roku
- Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
BIS: Branża kryptowalut potrzebuje większej ochrony inwestorów
Po przeanalizowaniu badania eksperci doszli do wniosku, że wielu inwestorów detalicznych straciło w zeszłym roku pieniądze na swoich inwestycjach. To zjawisko zostało spotęgowane przez większych lub bardziej wyrafinowanych graczy sprzedających swoje tokeny tuż przed gwałtownymi spadkami cen obserwowanymi w 2022 roku. Zdaniem naukowców z BIS, ten trend to tylko jeden z dowodów na to, że branża kryptowalut potrzebuje większej ochrony inwestorów.
– Na wzburzonych morzach wieloryby zjadają plankton. Inwestorzy detaliczni uganiali się za spadającymi cenami i większość z nich straciła pieniądze – napisali Giulio Cornelli, Sebastian Doerr, Jon Frost i Leonardo Gambacorta w raporcie z 20 lutego.
Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView
Ubiegły rok był sprawdzianem determinacji wszystkich typów inwestorów, wraz z katastrofalnym krachem wcześniej dobrze ocenianych projektów, w tym Terra/Luna i FTX. Bitcoin spadł o ponad 64% w 2022 roku, zaczynając rok od około 47 300 USD i zamykając go na poziomie blisko 16 500 USD.
Aby zbadać wzorce handlu kryptowalutami, badacze BIS zbudowali bazę danych na temat korzystania z aplikacji giełdowych przez inwestorów detalicznych w 95 krajach, obejmującą dane za okres od sierpnia 2015 r. do grudnia ubiegłego roku.
Zespół odkrył, że wraz ze wzrostem cen w tym okresie – kiedy Bitcoin osiągnął najwyższy poziom prawie 69 000 USD w listopadzie 2021 r. – coraz więcej użytkowników wchodziło do systemu. Średnia miesięczna liczba aktywnych codziennie użytkowników wzrosła do ponad 30 milionów na całym świecie ze 100 000, dodano.
Obserwacje wielorybów Bitcoina (BTC)
Jednak w ciągu ostatniego roku, w obliczu upadku Terra/Luna, a także szybkiego rozpadu FTX, tokeny kryptograficzne poniosły duże straty. W międzyczasie aktywność handlowa wzrosła „znacząco”.
– Wzorce sugerują, że użytkownicy próbowali przetrwać burzę, przenosząc środki z posiadanych tokenów będących pod presją do innych kryptoaktywów, w tym stablecoinów – napisał BIS.
Właściciele dużych portfeli – których raport nazywa „wielorybami” – zmniejszali swoje zasoby BTC w kilka dni po tych „szokujących wydarzeniach”. Z kolei inwestorzy średniej wielkości i mniejsi — zwani „planktonem” — zwiększyli swoje zaangażowanie.
– Wzorce cenowe sugerują, że więksi inwestorzy byli w stanie sprzedać swoje aktywa mniejszym przed gwałtownym spadkiem cen. Duzi posiadacze czerpali zatem zyski kosztem mniejszych inwestorów – podsumowano.
Bitcoin wzrósł na przestrzeni ostatnich tygodni o niemal 9 tysięcy dolarów, tj. blisko 55 proc. Tak znaczna zwyżka sprawiła, że notowania czołowej krypotowakluty powróciły w rejon 25 tysięcy dolarów, co jest najwyższym poziomem od połowy czerwca 2022 r. Popularny analityk PlanB uważa, że zwyżka ta to dopiero początek większej hossy. Przewiduje on bowiem co najmniej 4-krotny wzrost ceny BTC do 2025 roku, choć jego zakres potencjalnych celów cenowych rozciąga się znacznie wyżej.