Naga Marketsfraud-cc-2Byli traderzy walutowi z Deutsche Banku oraz HSBC Holding przyznali się do oszukiwania swoich pracodawców – proceder polegał na realizacji fałszywych zleceń. Ivan Ching oraz Toh Hway Khuan zostali po raz pierwszy oskarżeni już na początku 2015 roku i po dwóch latach ostatecznie przyznali się do stawianych im zarzutów.


Dwie podobne, jednak niepowiązane sprawy

Starszy dealer walutowy HSBC, Ivan Ching, oraz trader Deutsche Banku, Toh Hway Khuan, zostali uznani za winnych podczas dwóch niezależnych rozpraw, które miały miejsce w środę w singapurskim sądzie wyższej instancji. Oskarżeni przyznali się do wykorzystywania swoich rachunków bankowych w 2009 roku, aby uzyskać korzystne kursy wymiany dolara – jak czytamy w oficjalnej informacji sprawy chociaż podobne, nie są ze sobą powiązane.

Te artykuły również Cię zainteresują
48-letni Ching w 2015 roku został oskarżony o 149 nielegalnych transakcji kupna i sprzedaży aktywów o łącznej wartości około $800 milionów dolarów, na czym miał zarobić $160 tysięcy. Ostatecznie skazano go w przypadku 25 postawionych zarzutów. Na koncie 51-letniego Toha znajdowało się natomiast 39 występków podobnego kalibru – obrót aktywami o wartości $250 milionów zapewnił mu osobiste zyski w wysokości niespełna $100 tysięcy.

3 miesiące więzienia albo kara finansowa

Toh, który zarobił na nieuczciwych praktykach zdecydowanie więcej, spędzi trzy miesiące za kratkami. Ma to być przestroga dla przedstawicieli branży finansowej, którzy szukają osobistych zysków podczas zarządzania cudzymi środkami. Oskarżony nie ujawnił prywatnych przychodów, a jego czyny były trudne do wykrycia.

Prawnicy opowiadali się natomiast za grzywną finansową twierdząc, że bank nie poniósł żadnych rzeczywistych strat, a działania oskarżonego nie miały bezpośredniego wpływu na rynki. Ich wnioski zostały jednak odrzucone. Wyrok w sprawie Chinga ma zapaść natomiast w najbliższej przyszłości.

Nieuczciwe działania obu traderów udało się wykryć dzięki inicjatywie singapurskiego odpowiednika KNFu, który badał nieuczciwe praktyki banków inwestycyjnych w latach 2007-2011. Doprowadziło to w 2013 roku do wyłonienia grupy 20 banków, które musiał poprawić wewnętrzne kontrole bezpieczeństwa – w związku z oskarżeniami o próby manipulacji na światowym rynku FX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here