Naga MarketsRęce na kratach celi więziennejSąd federalny uznał dwóch byłych traderów Deutsche Bank winnych dopuszczenia się manipulacji na rynkach finansowych w przeciągu ostatniej dekady. Największy niemiecki kredytodawca był jednym z najsilniej zaangażowanych w skandal, który doprowadził do nałożenia miliardów dolarów w karach pieniężnych w celu uregulowania roszczeń i strat inwestorów w związku z manipulacją LIBORem, globalnym benchmarkiem stóp procentowych.


Sąd skazuje traderów, czy trafią jednak za kratki?

Matthew Connolly (48 lat) z Basking Ridge, New Jersey i Gavin Black (53 lata) z Londynu zostali skazani za spiskowanie w celu manipulowania londyńską międzybankową referencyjną stopą procentową w latach 2004-2011, która jest wykorzystywana do wyceny produktów finansowych. Po trwającym miesiąc procesie przed sądem federalnym na Manhattanie, jury złożone z siedmiu mężczyzn i pięciu kobiet obradowało ponad niż siedem godzin przed wydaniem wyroku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dwaj mężczyźni “podważyli integralność naszych rynków finansowych”, powiedział w oświadczeniu zastępca prokuratora generalnego USA, Brian A. Benczkowski. “Departament Sprawiedliwości i jego partnerzy w zakresie egzekwowania prawa będą agresywnie badać i ścigać osoby fizyczne i instytucje finansowe, które angażują się w tego rodzaju wykroczenia”.

Od czasu, gdy organy regulacyjne rozpoczęły globalne rozprawienie się z manipulacjami LIBORem banki, w tym Deutsche Bank i Barclays Bank Plc, zgodziły się zapłacić ponad 9 miliardów dolarów kar. Dziesiątki traderów zostało ukaranych grzywnami, wykluczonych z sektora finansowego lub oskarżonych o przestępstwo w różnych krajach. Ale tylko czterech z nich, w tym Connolly i Black, zostali uznani za winnych przez amerykański sąd.

Connolly i Black mogą mieć jednak powody do nadziei. Przez cały czas trwania procesu, amerykańska sędzia okręgowa Colleen McMahon zwracała uwagę prokuratorom na błędy prawne, sygnalizując jednocześnie, że może być przychylna prośbom o zniesienie sprawy. McMahon odmówiła ustalenia daty wyroku dla dwóch mężczyzn.

“To jeszcze nie koniec”, powiedział Ken Breen, prawnik Connolly’ego. “Będziemy kontynuować nasze wezewania pokontrolne, aż do momentu, aż uzyskamy satysfakcjonujący wynik”.

“Biorąc pod uwagę osiągnięcia w sprawach związanych z LIBORem, nawet w przypadkach dotyczących papierów wartościowych, myślę, że mają uzasadnione szanse na unieważnienie wyroków skazujących”, powiedział Peter J. Henning, profesor prawa na Wayne State University w Detroit.

Deutsche Bank na szczycie wieloletniego skandalu

Deutsche Bank był kluczowym graczem w globalnych skandalach związanych z fałszerstwami ratingów. Władze stwierdziły, że pracownicy banku odegrali centralną rolę w manipulowaniu LIBORem i jego europejskim odpowiednikiem, EURIBORem. Oba opierają się na średniej stopie procentowej pożyczek dużych banków i są wykorzystywane do wyceny produktów finansowych.

W 2015 roku Deutsche Bank został ukarany grzywną w wysokości 2,5 miliarda dolarów – po tym, jak brytyjskie i amerykańskie organy regulacyjne stwierdziły, że firma celowo wprowadziła w błąd śledczych, a następnie udzieliła “niedopuszczalnie powolnej i nieskutecznej odpowiedzi” na prośby o przekazanie informacji. W miarę jak banki rozstrzygały zarzuty, prokuratorzy kierowali swoje oskarżenia do osób, które mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Connolly, który nadzorował dział rynku pieniężnego instrumentów pochodnych w Nowym Jorku, został skazany za spisek i dwa przypadki oszustw telefonicznych, podczas gdy. Black, który handlował instrumentami pochodnymi w Londynie, został uznany winnym zmowy i jednego oszustwa. Oskarżonych czeka nawet 30 lat więzienia i grzywna w wysokości 1 miliona dolarów, choć zgodnie z federalnymi wytycznymi prawdopodobnie odbędą znacznie krótszy wyrok.

Curtler i Parietti zeznają przeciwko współpracownikom

Prokuratorzy zbudowali swoją sprawę przeciwko parze traderów na zeznaniach dwóch byłych pracowników Deutsche Banku, którzy przyznają się do współudziału w manipulacji LIBORem i w związku z ofertą złagodzenia kary, zgodzili się zająć stanowisko świadka przeciwko swoim dawnym kolegom: Michael Curtler, starszy trader, który nadzorował osoby składające codzienne raporty LIBOR, oraz Timothy Parietti, trader instrumentów pochodnych w Nowym Jorku, który był nadzorowany przez Connolly’ego.

Byli traderzy podczas przesłuchania przed jury sędziowskim stwierdzili, że na wezwanie oskarżonych, zmienili stawkę lub naciskali na innych, aby przedstawiali fałszywe dane w celu wykorzystania pozycji handlowych posiadanych przez siebie i innych. Obrona argumentowała, że nie było jasnych wytycznych dotyczących sposobu, w jaki banki powinny przedstawiać swoje stawki do kalkulacji LIBORu co najmniej do 2008 r., i że nie zakazano im uwzględniania pozycji obrotu instrumentami pochodnymi przy składaniu wniosku do 2013 r.

Podczas przesłuchania adwokaci Connolly’ego i Blacka próbowali przedstawić świadków jako kłamców, którzy początkowo bronili swoich praktyk i zmieniali wersje wydarzeń w zamian za ugodę z prokuratorami.

Pierwszy proces, który odbył się w USA w sprawie manipulacji LIBORem, był skierowany przeciwko dwóm byłym traderom Rabobanku. Zostali uznani za winnych w 2015 r., ale ich wyroki skazujące zostały odrzucone przez sąd apelacyjny, który orzekł, że sprawa została zmanipulowana przez ich wymuszone zeznania przed brytyjskim sądem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here