Naga MarketsAmerykański szef handlu dewizowego w Barclays zwrócił się do sądu o oddalenie oskarżenia karnego przeciwko niemu za rzekome oszukanie przedstawicieli Hewlett-Packard poprzez zawarcie transakcji typu fron-running o wartości 6 mld funtów w związku z przejęciem przez HP brytyjskiej firmy zajmującej się produkcją oprogramowania Autonomy.


Bankier z Polskimi korzeniami kozłem ofiarnym?

Sprawa ta będzie stanowić nowy test sprawdzający, czy banki inwestycyjne mają obowiązek działać w interesie dużych klientów korporacyjnych, zapewniając im kompleksowe produkty i usługi finansowe, takie jak swapy walutowe.

Prawnicy reprezentujący Roberta Boguckiego, który od prawie dwóch lat przebywa na zwolnieniu, twierdzili, że sprawa prowadzona przez Departament Sprawiedliwości USA opierała się na fałszywym założeniu, że brytyjski bank ma powierniczy obowiązek wobec HP jako swojego klienta w handlu opcjami.

Umowy podpisane przez Barclays i HP “wyraźnie wykluczały istnienie jakiegokolwiek stosunku powierniczego między nimi”, prawnicy stwierdzili we wniosku o cofnięcie oskarżeń przedłożonym pod koniec ubiegłego tygodnia sędziemu Charlesowi Breyerowi w sądzie okręgowym północnego okręgu Kalifornii.

“Sprawa przeciwko Robertowi Boguckiemu zależy od rzekomego istnienia powierniczego obowiązku, który Pan Bogucki miał być winien Hewlettowi-Packardowi” – powiedzieli w swoim wniosku. “To domniemane zobowiązanie jest jednak wymyślone i nigdy nie miało miejsca”. 

Prawnicy pana Boguckiego dodali, że taki rodzaj relacji między Barclays a HP nie spowodowałby w normalnych warunkach powstania odpowiedzialności powierniczej między dwiema “bardzo wyrafinowanymi instytucjami, działającymi jako kontrahenci w złożonych, zmieniających ryzyko transakcjach finansowych”. 

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

O co tak naprawdę chodzi? Sprawa sprzed 7 lat

W sierpniu 2011 roku firma Barclays została zatrudniona przez HP, aby doradzać amerykańskiej firmie technologicznej przy zakupie spółki Autonomy o wartości 11,1 mld USD. W ramach transakcji Bogucki był odpowiedzialny za zakup 6 mld GBP opcji funta szterlinga w celu ochrony HP przed niekorzystnym ruchem na rynkach walutowych, ponieważ amerykańska firma musiała płacić za transakcję w walucie brytyjskiej.

Jest to już drugi raz gdy Bogucki usiłował oddalić oskarżenie karne przeciwko niemu po tym, jak w zeszłym miesiącu sędzia odrzucił jego argument, że było za późno na postawienie zarzutów z powodu przedawnienia. Wcześniej w historii władze USA trzykrotnie stawiały zarzuty wyższej kadrze kierowniczej brytyjskiego Barclays w związku z rzekomymi naruszeniami przy realizacji dużych zleceń klientów na rynkach walutowych, przy wykorzystaniu front-runningu.

Czy wiesz że…
Front running (z ang. wybieganie do przodu) – wykorzystywanie informacji o napływających zleceniach rynkowych, dzięki którym druga strona transakcji wyprzedza ruchy (na przykład walut) realizując własną transakcję wcześniej. Jest to nielegalne w przypadku działalności brokerskiej i bankowej – istnieje bowiem ryzyko, że instytucje te będą wyprzedzały zlecenia składane przez swoich klientów (składając zlecenia przeciwstawne) działając na ich niekorzyść. Front running może dotyczyć również wykorzystania poufnych informacji rynkowych przed ich oficjalną publikacją (pochodzących na przykład z wycieków), aby podjąć decyzję tradingową z wyprzedzeniem.

Mark Johnson, były dyrektor HSBC ds. tradingu FX, został w zeszłym miesiącu zwolniony za kaucją w wysokości 1 mln USD do czasu odwołania się od dwuletniego wyroku skazującego go na oszustwo w transakcji walutowej o wartości 3,5 mld USD. DoJ oskarżył również Stuarta Scotta, byłego kolegę Johnsona z siedzibą w Wielkiej Brytanii z HSBC, który apeluje przeciwko ekstradycji do USA o postawienie podobnych zarzutów.

DoJ powiedział, że Pan Bogucki podzielił się poufnymi informacjami ze swoimi kolegami z Barclays, którzy handlowali dla własnej korzyści i wbrew interesom HP, gdy amerykańska spółka zdecydowała się nie korzystać z opcji i odsprzedać je bankowi.

Bogucki miał wyśmiewać pracownika HP, który złożył zamówienie na sprzedaż opcji jako “dzieciak”, starający się „grać w pokera z dorosłymi”. Prawnicy oskarżonego stwierdzili jednak, że “rozmawiał ze specjalistą ds. wymiany walut w HP o cenę, jaką zapłaci Barclays, podczas gdy HP rozmawiał z konkurentami Barclays”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here