Naga MarketsBenjamin Franklin
Benjamin Franklin

Benjamin Franklin znany jest przede wszystkim z tego, że współtworzył najważniejszy dokument Stanów Zjednoczonych – Konstytucję. Jako Ojciec – założyciel Stanów Zjednoczonych Ameryki znany i ceniony polityk oraz naukowiec został uhonorowany swoim własnym banknotem studolarowym. Teraz popularne Benjaminy stały się celem byłego Sekretarza Skarbu USA – Larrego Summersa.


Niedawno doszły nas słuchy dotyczące planów Europejskiego Banku Centralnego (de facto pod naciskiem polityków) zakładających wycofanie z obiegu banknotów o nominale 500 EUR. Zamiar tłumaczony jest walką z finansowaniem terroryzmu oraz międzynarodowych grup przestępczych. Faktem jest natomiast, że pięćsetek w Europie nikt praktycznie nie używa – poza przestępcami. Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Choć setki nie są niezwykle popularne wśród Amerykanów, to jednak wciąż ich użycie jest diametralnie wyższe niż banknotów o najwyższym nominale w Europie. Amerykanie znacząco inaczej podchodzą do kwestii płatności i choć to u nich rozpoczęły swoje życie czeki oraz karty kredytowe, to nadal płatność gotówkowa jest najpopularniejszą formą zapłaty w codziennym życiu milionów Amerykanów.

coin_currcircvalue
źródło: www.zerohedge.com

Odzwierciedla to również wartość banknotów będących w obiegu. Trend wzrostowy widoczny jest od 1995 roku, przy czym największym popytem cieszą się właśnie banknoty studolarowe.

Wygodne rozwiązanie

Larry Summers w swoim wpisie na blogu Washington Post (o wymownym tytule – Zabić banknot studolarowy) stwierdził niemal to samo co europejscy politycy – banknoty o wysokim nominale służą głównie przestępcom, terrorystom i oszustom podatkowym. Summers jednocześnie nie namawia do wycofania z obiegu Benjaminów lecz do stopniowego wygaszania ich druku.

Należy przyznać, że z takiego rozwiązania ucieszyliby się przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz innych banków centralnych. Usunięcie studolarówek z obiegu wymusi na uczestnikach rynku inną formę przechowywania swoich pieniędzy. Fizyczne złoto raczej nie będzie popularnym wyborem z racji problemów przy jego transporcie, przechowaniu i upłynnieniu. Pozostają w takim razie jedynie depozyty, które w ramach walki z deflacją, można obłożyć negatywnymi stopami procentowymi. Czy to faktycznie dobry pomysł na walkę z spowolnieniem gospodarczym?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here