Naga MarketsPara walutowa USD/JPYByły dyrektor naczelny i zastępca prezesa Banku Japonii (BOJ), Kazuo Momma uważa, iż istnieje duża szansa na dalsze umacnianie jena japońskiego. W jego ocenie powinno to doprowadzić notowania pary USD/JPY do poziomu 100.00 w najbliższych miesiącach. Momma stwierdza również, że spowolnienie globalnego wzrostu i napięcia handlowe na linii USA-Chiny utrzymują inwestorów w niepewności i awersji do ryzyka.


Bank centralny i rząd Japonii mają związane ręce

– Chociaż ten poziom (100.00) byłby do zaakceptowania przez japońską gospodarkę i bank centralny, to patrząc na realia, Bank Japonii i tak nie może obecnie za wiele zdziałać. W przypadku silnego umocnienia jena czy poważnego spadku koniunktury, BOJ nie może już dodawać kolejnych bodźców fiskalnych – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Kazuo Momma.

Ex-ekonomista BoJ: USD/JPY może dotrzeć do 100,00

Były dyrektor wskazuje, iż również japoński rząd nie ma zbyt dużego pola manewru. W jego ocenie każda bezpośrednia interwencja rządu może zakończyć się fiaskiem i zachwianiem relacji z globalnymi partnerami handlowymi. Mogłoby to doprowadzić do załamania gospodarczego, tak jak w marcu 2011 r., gdy Japonię nawiedziło trzęsienie ziemi i tsunami.

– Myślę, że nie ma obecnie skutecznego środka fiskalnego czy monetarnego, który przyniósł by więcej korzyści niż negatywnych skutków ubocznych – dodał Momma.

Nerwowi inwestorzy w zeszłym tygodniu przyczynili się do flash crasha na jenie. Zgodnie z raportem tokijskiej giełdy mogło być to związane z silną redukcją pozycji długich na… tureckiej lirze. Jen japoński, który jest postrzegany jako bezpieczna przystań stał się atrakcyjny dla inwestorów na całym świecie w okresie wzrostu awersji do ryzyka. To doprowadziło notowania pary USD/JPY do najniższych poziomów od dziewięciu miesięcy. Warto zauważyć, iż może to silnie wpłynąć na gospodarkę. Słaba waluta i globalny popyt były kluczowymi czynnikami zasilającymi zależną od eksportu gospodarkę Japonii w ostatnich latach, napędzając rekordowe zyski przedsiębiorstw i przyczyniając się do rosnących inwestycji biznesowych.

Zobacz również: Morgan Stanley: wzrosty na kursie EUR/USD i spadki na USD/JPY

Kuroda– Nawet bez recesji, BOJ czeka trudne środowisko. Rynki prawdopodobnie pozostaną niestabilne w pierwszej połowie roku, a BOJ raczej obniży swoje kwartalne prognozy dotyczące wzrostu i inflacji podczas najbliższego spotkania 22-23 stycznia. Myślę, że niewiele więcej może zrobić bank centralny na czele z Haruhiko Kurodą. Jeśli gospodarka potrzebuje pomocy to czas, aby rząd zwiększył wydatki fiskalne. Bez względu na to, cel inflacyjny BOJ na poziomie 2% pozostanie poza zasięgiem – i uważam, że trudno będzie osiągnąć inflację nawet na poziomie 1% – podsumował Kazuo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here