Naga MarketsFranki szwajcarskie na tle flagiByły dyrektor generalny szwajcarskiego banku został ukarany przez krajowy organ nadzoru rynku finansowego (FINMA) za wykorzystywanie informacji poufnych w imieniu swojej żony oraz za to, co Finma nazwała innymi “poważnymi naruszeniami prawa nadzorczego”.


Wykorzystał tożsamość żony i poufne informacje

Z oświadczenia szwajcarskiego regulatora wynika, że mężczyzna przez kilka lat dokonywał transakcji na akcjach spółki notowanej na giełdzie, korzystając z kont swojej żony założonych u innych kredytodawców, naruszając wewnętrzne dyrektywy swojego banku. Jak to często bywa w Szwajcarii, tożsamość banku i jego byłego CEO nie została jednak ujawniona.

Mężczyzna wykorzystywał informacje poufne, które uzyskał z racji swojego stanowiska w banku i wykorzystał je do systematycznego łamania bankowych zasad zgodności “poprzez inne prywatne działania handlowe”. Miał on w ten sposób zarobić 730 tys. franków szwajcarskich (752 tys. dolarów). Środki te już zostały skonfiskowane, a on stoi w obliczu czteroletniego zakazu pełnienia funkcji zarządczych i sześcioletniego zakazu obrotu papierami wartościowymi.

Chociaż Finma twierdzi, że koordynuje dochodzenia ze szwajcarskimi prokuratorami, tam gdzie to stosowne, to jednak regulator odmówił skomentowania, czy ta konkretna sprawa została skierowana do lokalnych organów sądowych w celu przeprowadzenia postępowania karnego. Może się więc okazać, że konfiskata zarobionych środków oraz zakazy pełnienia funkcji zarządczych i obrotu papierami wartościowymi będą jedynymi karami, jakie spotkają mężczyznę.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKryptowaluty nową erą rynków finansowych? Rozmowa z Szymonem Słodczykiem [Value.one]
Następny artykułDeliGoo pozyskuje finansowanie i rusza na podbój 
rynku usług kurierskich
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here