Naga MarketsAnalitycy Elliott Wave International pochylają się nad rynkiem surowcowym – konkretnie, nad wykresem ropy naftowej. Ceny czarnego złota niejednokrotnie przeczą logice za nic mając twarde wsparcia czy opory. Zdaniem wielu, ropa często porusza się w losowy sposób. Czy tak jest naprawdę? Zdaniem EWI im bardziej podatny na emocje jest rynek, tym bardziej jest on przewidywalny.


Silne wzrosty cen ropy naftowej, która w zeszłym tygodniu podrożała o nieco ponad 12%, były największą tygodniową zmianą in plus od pięciu lat. Media tłumaczą te wzrosty faktem zawarcia porozumienia przez kraje OPEC, które zgodziły się ograniczyć wydobycie cennego surowca.Przyglądając się bliżej porozumieniu należy stwierdzić, że będące przedmiotem porozumienia obcięcie produkcji jest… dość małe – 1,2 mln baryłek dziennie, co stanowi zaledwie 2% dotychczasowej dziennej produkcji. Mimo wszystko, to nadal więcej niż oczekiwał rynek, a i sam fakt dojścia do jakiegokolwiek porozumienia pomiędzy członkami OPEC zasługuje na podziw.

Ostatnie tygodnie przed spotkaniem przedstawicieli OPEC mijały na tworzeniu kolejnych prognoz i żywiołowym reagowaniu na rynkowe plotki. Ceny ropy na rynku szalały – 4% w dół jednego dnia, 3% w górę drugiego. Mimo wszystko te fluktuacje nie były całkiem przypadkowe…

Im bardziej emocjonalny staje się rynek, tym bardziej na zmianę ceny wpływa wspólna jaźń jego uczestników. To właśnie dlatego teoria Elliotta i opisane w niej setupy sprawdzają się w środowisku dużej zmienności.

Poniżej znajdują się niektóre z wykresów użytych w naszej innej publikacji Energy Pro Service, której autorem jest weteran rynku ropy naftowej Steve Craig. Artykuły Steve’a pojawiały się na skrzynkach mailowych naszych subskrybentów od połowy listopada.

15 listopada

“Dzisiejsza reakcja ceny i powrót powyżej 45,95 powoduje, że zaczynam głębiej wierzyć w fakt zakończenia się fali A na poniedziałkowym dołku 42,20. Powrót poniżej 45,28 będzie przejrzystą wskazówką dotyczącą zakończenia się fali (a). W tym scenariuszu będę szukał sposobu wejścia w krókie pozycje(…)”

18 listopada

“Ropa przedłużyła swój zjazd z czwartkowego szczytu na 46,58 aż do 44,55 i wszystko wskazuje na to, że wykres ponownie zawraca. Wybicie 46,58 powinno być sygnałem do dalszych wzrostów ceny, aż do utworzenia się punktu (c).”

22 listopada

W poszukiwaniu szczytu. Ropa utworzyła nowy szczyt na poziomie 49,20. Wykres zszedł dostatecznie nisko, aby ten szczyt uznać za punkt (c) i zmienić swoje nastawienie na bycze”

25 listopada

“Niedźwiedzie nastawienie rynku wydaje się być potwierdzone. Ropa pozostaje pod presją sprzedających, a kolejną przeszkodą na dordze niedźwiedzi pozostaje styczniowe low na poziomie 45,18 w fali ((b)). W idealnej sytuacji wsparcie na 48,26 wytrzyma presję spadków.”

28 listopada

“Niedźwiedzie kontra 49,20. WTI rozszerzyło swoje spadki do poziomu 45,14… jeśli fala B rzeczywiście się zakończyła spadki będą kontynuowane.”

Następnego dnia, 29 listopada ceny ropy rzeczywiście spadły:

…a dzień później, OPEC zdecydował się na obcięcie produkcji ropy. Cena zareagowała żywiołowo, wybijając opór na 47,65, któy został zaznaczony czerwonym obramowaniem oraz tym samym… negując naszą prognozę. Po raz pierwszy od tygodni.

Ta krótka lekcja historii pokazuje, że zachowanie się cen ropy naftowej może wyglądać na losowe i nieprzewidywalne, wcale takie nie jest. Pokazuje również, że choć teoria fal Elliotta nie zawsze działa, to jednak zawsze pozostawia Tobie ostatnią linię obrony (w tym wypadku poziom 47,65).

Chcielibyśmy jeszcze przytoczyć kilka informacji, które mogą Was zaciekawić. Za CNBC:

“Od 1998 roku, OPEC obcinało produkcję ropy naftowej piętnaście razy…”

“Tydzień po cięciu, ceny ropy poruszały się w trendzie wzrostowym przez 60% czasu”

“… z kolei miesiąc po wprowadzeniu zmian, ropa zniżkowała przez większą część sesji”

Zobaczymy czy ten pattern powtórzy się i tym razem…


Naucz się jak stosować teorię fal Elliotta na każdym rynku

Tutorial przygotowany specjalnie dla początkujących w kwestii teorii fal pozwoli Ci na zdobycie podstawowej wiedzy na temat tego, jak wykorzystać fale Elliotta w swoim tradingu. Poznaj:

  • Podstawowe formacje cenowe teorii fal Elliotta
  • Różnice pomiędzy falami impulsu i korekty
  • Metody estymacji długości poszczególnych fal
  • Metody wykorzystania liczb Fibonacciego do wyznaczania fal
  • Dziesiątki wskazówek ułatwiających wprowadzenie teorii fal Elliotta do Twojego tradingu

Zdobądź dostęp>>>

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here