Naga MarketsEvergrande to nie Lehman Brothers, a FED nie zacznie szybko podnosić stóp procentowychW ostatnim czasie światowe rynki finansowe żywo reagowały na wszelkie doniesienia dot. chińskiego dewelopera Evergrande. Po tym, jak opadł pierwszy kurz, strach na rynkach minął, bowiem jak wskazuje gość Comparic24, firma Evergrande nie wywoła tak katastrofalnych strat, jak Lehman Brothers w 2008 roku. Co więcej, polityka zerowych stóp procentowych w Stanach na razie jeszcze nie zbliża się ku końcowi.Evergrade to nie Lehman Brothers

– Myślę, że to nawiązanie do Lehman Brothers wskazuje jednocześnie, że wchodzi nowe pokolenie inwestorów na rynek i nie wszyscy rzeczywiście pamiętają, jak ten upadek przebiegał. Największym kłopotem w przypadku Lehman Brothers było to, że to był bank. Bank, który miał transakcyjną sieć powiązań z całym systemem bankowym.

Dodatkowo był cały rynek CDS, czyli instrumentów, które miały ubezpieczać dług, które emitował Lehman. Problem, jak Lehman upadł, był taki, że potem ci wystawcy instrumentów typu CDS też się znaleźli w dużych tarapatach finansowych, więc domino się posypało. – wskazuje Piotr Bujko, Zarządzający InValue Multi-Asset.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, rynki zareagowały na to zdarzenie tak, jak można było się tego spodziewać, czyli początkowa niepewność spowodowała spadki, jednak dość szybko z tego szoku się otrząsnęły, przechodząc do wzrostów. Ostatecznie wydarzenie to było więc bardziej kolejną cykliczną korektą aniżeli preludium do krachu o rozmiarach tego z marca 2020 (czy też 2008).

– Natomiast tutaj, w kwestii Evergrande, rzeczywiście mamy punktowym chaos na rynku nieruchomości w Chinach i ta spółka rzeczywiście ma duże problemy, natomiast zupełnie jest to inny przypadek i trudno oczekiwać, żeby przełożyło się to na cały sektor finansowy na świecie i na całą gospodarkę. Ja postrzegam to jako lokalny kłopot, który najprawdopodobniej będzie szybko zażegnany. – dodaje także.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

Rynek akcji ma się dobrze

– To w żaden sposób nie wpływa na długoterminową koniunkturę na rynku akcji, która cały czas rysuje się pozytywnie z tego względu, że mamy bardzo luźną politykę monetarną po stronie banków centralnych, luźną politykę fiskalną i stopy procentowe bliskie zera. To już niezależnie od poprawy w koniunktury samych firm i efektu odbicia gospodarczego wpływa pozytywnie na koniunkturę rynku akcyjnego. – wyjaśnia Piotr Bujko, Zarządzający InValue Multi-Asset.

Jak podkreśla rozmówca Comparic24, prawdopodobnie jesteśmy obecnie bardzo daleko od podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie komunikaty i działania FED-u koncentrują się na ograniczeniu (bądź też docelowo zaprzestania) poziomu skupu aktywów (obligacje i MBS) w perspektywie najbliższych miesięcy.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs kghm | cena akcji neuca | bitcoin kurs 2020 | kirs dolara | kurs dolara amerykańskiego | lotos akcje cena | notowania dom development |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here