Naga MarketsBezpośrednią przyczyną silnej przeceny na rynkach akcji niemal na całym świecie na początku tygodnia, był niepokój związany z potężnie zadłużonym chińskim deweloperem Evergrande. Nasilenie obaw nastąpiło na chwilę przed rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), które zostanie podsumowane w środę po godzinie 20:00 czasu polskiego.

  • Michała Stanka z QValue rozmawia na antenie Comparic24.tv z Pawłem Jackowskim, członkiem zarządu Ipopema TFI podczas programu Inwestowanie (z) głową
  • Inwestowanie (z) głową to program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwościO  kłopotach Evergrande wiadomo było jednak od dawna, a więc mówienie o nich jako jedynej przyczynie przeceny na giełdach nie wydaje się w pełni uzasadnione. Warto zwrócić uwagę, że nasilenie obaw nastąpiło niemal w przeddzień posiedzenia Fed i miało miejsce po długotrwałej fali wzrostów indeksów.

Korekta była więc jak najbardziej prawdopodobna, a impuls mógł przyjść z którejkolwiek strony. Tym razem nadszedł z Chin. Jeśli dodać do tego sygnały słabnięcia dynamiki wzrostu gospodarczego w wielu krajach, w tym także w Chinach oraz zagrożenie kolejną falę pandemii, to mamy gotowy przepis na poważniejsze schłodzenie nastrojów.

Nic jednak nie wskazuje na to, by długoterminowy trend wzrostowy miał się właśnie zakończyć. W trudnej sytuacji znajdują się zarówno chińskie władze, jak i amerykańska rezerwa federalna. W Państwie Środka zbliżają się ważne politycznie wydarzenia i raczej nikomu nie będzie zależało, by przebiegały one w warunkach krachu na rynku deweloperskim, tym bardziej mając na względzie wspomniane osłabienie koniunktury.

W tej kwestii rozstrzygnięcia powinny być znane już w najbliższych dniach, gdy mija termin spłaty części zadłużenia przez Evergrande. Podobnie jest w przypadku Fed, który nie będzie skłonny sygnalizować zaostrzenia swej polityki w warunkach paniki na rynkach finansowych.

Dynamika spadków była znacząca, ale o wielkiej panice trudno jeszcze mówić. Może się okazać, że przecena będzie jedynie krótkotrwałym incydentem, a dla niektórych stanowiła dobrą okazję inwestycyjną.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar australijski euro | cfd | btc prognozy | usd kurs | ccc kurs akcji | mercator kurs | kurs kryptowalut |

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here