Naga MarketsZaledwie dwa zdania wypowiedziane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych wystarczyły, aby wczorajszego wieczora wyraźnie osłabić amerykańską walutę. Więcej na ten temat pisaliśmy w dwóch osobnych artykułach:

W poniższym przyjrzyjmy się natomiast reakcji EUR/USD oraz temu jak zmienia ona obraz techniczny.

„Dolar staje się zbyt silny i po części jest to moja wina, gdyż ludzie mi ufają” oraz „Lubię politykę niskich stóp procentowych, muszę być z Wami szczery” – te dwie wypowiedzi D. Trumpa w przeciągu kilkudziesięciu minut wywindowały ceny Eurodolara o ponad 80 pipsów.

Tak sytuacja wyglądała na wykresie pięciominutowym w trakcie sesji środowej. Notowania ostatecznie pokonały istotny opór 1.0650, testując go następnie od góry:

EUR/USD M5 – na niebiesko zaznaczono moment reakcji rynków na słowa Trumpa

Interwał H1 pokazuje nam natomiast, że dzisiaj dolarowe byki starają się odrobić część strat, co jak na razie wychodzi im bardzo dobrze. Cena powraca pod S/R 1.0650 i 23,6% zniesienia Fibonacciego mierzonego po spadkach z przełomu marca i kwietnia:

EUR/USD H1

To co interesuje nas jednak najbardziej to szeroki kontekst na wykresie dziennym. Od połowy grudnia obserwujemy mało dynamiczną korektę spadków z drugiej połowy 2016 roku. Próby ataków ze strony popytu kończą się zazwyczaj na wysokości 1.0800, zapędy niedźwiedzi natomiast w tym momencie blokuje konfluencja wsparć na 1.0580 (linia trendu, horyzontalny poziom oraz 23,6% zniesienia Fibonacciego):

EUR/USD D1

Poruszamy się więc w zwężającym układzie technicznym, z którego cena w końcu będzie musiała wybić. Patrząc pod kątem średnioterminowych tendencji o wiele korzystniejszy i bardziej prawdopodobny wydaje się w ruch w stronę południową. Pokonanie nałożonych na siebie wsparć otworzy drogę do minimów lutowo-marcowych w okolicach 1.0490, a następnie wieloletnich dołków z przełomu 2016/2017 (1.0340).

Wykres W1 uświadamia nam, że przebicie 1.0580 wcale nie musi należeć do najłatwiejszych. Poziom był bowiem dwukrotnie testowany w 2015 roku wywołując wzrosty o 800, a następnie 1000 pipsów.

EUR/USD W1 w ponad dwuletniej konsolidacji


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here