Naga Marketsdanske-bank-logo

Zdaniem analityków Danske Banku czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniesie żadnych zmian w polityce pieniężnej – ECB utrzyma jednak gołębi ton i powtórzy, że w każdej chwili zmodyfikować może rozmiar, czas trwania i kompozycję programu QE.


Mało kto wieży w październikowe luzowanie

Ze strony rynkowej, posiedzenie nie powinno dostarczyć żadnych nowych wskazówek odnośnie dalszego kształtowania polityki pieniężnej – szczegóły poznamy dopiero w grudniu kiedy Europejski Bank Centralne przedstawi zaktualizowane prognozy ekonomiczne. Zaledwie jeden na 43 analityków ankietowanych przez Bloomberga zakłada poszerzenie QE już w tym tygodniu (51% ankietowanych opowiada się natomiast za grudniem).

Bardzo niskie oczekiwania inflacyjne cały czas wywierają jednak silną presję na Europejskim Banku Centralnym – w związku z tym Mario Draghi i spółka nie mają zamiaru zamykać sobie furtki dopuszczającej silniejsze luzowanie. Danske nie spodziewa się jednak sygnalizacji cięcia stopy depo w najbliższej przyszłości.

Średnioterminowe oczekiwania inflacyjne wyraźnie poniżej celu 2% | ECB śledzi również inne miary rynkowych oczekiwań
Średnioterminowe oczekiwania inflacyjne wyraźnie poniżej celu 2% | ECB śledzi również inne miary rynkowych oczekiwań

Rynek FX – małe zmiany na EUR/USD

Danske Bank zakłada brak lub bardzo niewielkie zmiany notowań EUR/USD w trakcie i tuż po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Największe ryzyko związane jest z możliwością zapewnienia dodatkowego paliwa dywergencji pomiędzy polityką ECB oraz FED.

Odważna prognoza Danske Banku
Odważna prognoza Danske Banku

EUR/USD w najbliższych miesiącach powinno nadal przesuwać się wewnątrz zakresu 1.10-1.16 – możliwe jednak delikatne osunięcia w stronę dolnego ograniczenia konsolidacji w związku z coraz silniejszymi oczekiwaniami odnośnie podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. W przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy Danske zakłada jednak silniejsze wzrosty EUR/USD – długoterminowe fundamenty w 2016r. powinny wypchać parę nawet w okolice 1.20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Te ich prognozy są delikatnie mówiąc co najmniej daremne. Jeszcze nie tak dawno temu były prognozy, że EUR/USD będzie leciało w dół, a teraz że pójdzie w góre na 1,20 hee., Parodia westernu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here