Naga MarketsAutor: Łukasz Nowacki

Duże banki inwestycyjne rozpoczęły publikowanie długoterminowych prognoz walutowych na 2014 rok. Dosyć sceptycznie podchodzę do prognoz na tak długi termin, ale skoro już sprawdziłem to podzielę się tym co przeczytałem.

Większość dużych graczy rynku walutowego prognozuje spadki wartości EUR/USD. W jednej z nielicznych prognoz wzrostowych pojawiła się maksymalna wartości na poziomie 1.40.

Ciekawsze są jednak prognozy spadków, gdyż jest ich znacznie więcej. Najniższą podawaną wartością w prognozach na 2014 rok jest poziom 1.15.

Co ciekawe Dolar powinien się umacniać w stosunku do Euro już od dłuższego czasu np. po cięciu stóp w strefie Euro, oraz ostatnio po ogłoszeniu ograniczenia programu luzowania. Do tego dochodzą generalnie lepsze dane gospodarcze z USA i wciąż średnia sytuacja w Europie, a mimo to EUR/USD nie chce spadać.

Może kluczem jest nie skupianie się na samych doniesieniach fundamentalnych, ale na… reakcji na nie – a reakcja jest taka, że trend wzrostowy nadal jest kontynuowany. (23.12.2013). Przy okazji chciałbym przypomnieć o nowym narzędziu, nad którym pracuję, o którym już wcześniej wspominałem (np. https://comparic.pl/listings/analizator-walutowy-8438-skutecznosci-wskazan-2/) – WNF – Wskaźnik Nastroju Fundamentalnego.

WNF będzie miał za zadanie przekształcenie reakcji na dane marko na język matematyczny. Zasada jego działania będzie właśnie taka, że będzie skupiał się nie na wyniku opublikowanych danych marko, ale na reakcji rynku na te dane. WNF będzie wchodził w skład Analizatora Walutowego, mam nadzieję że pomoże osobom, które grając czysto technicznie, mają problem z oceną fundamentalną – która waluta jest w danej chwili mocniejsza. Mam również nadzieję, że WNF pomoże rozwiązać zagadkę – dlaczego EUR/USD nie spada, mimo że są ku temu powody – jeżeli tak będzie, poinformuję Was o tym.

Prognozy spadków dla głównej pary walutowej widzimy także na naszym portalu, m.in. w świetnej serii – podsumowań pozycji dużych graczy.

Mimo zajmowania shortów przez dużych graczy ta para walutowa nie chce spadać – dlaczego tak jest, nie będę zgadywał, część osób próbuje tłumaczyć tę sytuację na różne sposoby, ja jednak nie odważę się zgadywać, wygląda na to, że być może ktoś jest zainteresowany słabością Dolara?

Co wynika dla nas z prognoz na 2014 rok – absolutnie nic!

Od prognoz są analitycy, a od zarabiania skuteczni gracze. Skuteczny gracz nie prognozuje, nie przewiduje – tylko reaguje na to co pokazuje mu rynek.

Tego polecam się trzymać – reakcji na ruch ceny. Jako, że po części jestem analitykiem, poniżej prezentuję prognozę długoterminową dla EUR/USD, z tym że nie podejmę się próby przewidywania kursu na koniec 2014 roku. Jest to typowa techniczna analiza:

EURUSD_prognozy_1

EURUSD_prognozy_2

UWAGA, UWAGA !!! Poniżej rozwiązanie zagadki – dlaczego EUR/USD nie spada.

Znam kogoś i Wy również znacie, kto zna rozwiązanie zagadki. Nie jest to konkretna osoba, jest to coś co powstawał latami, tworzone przez wspólny wkład wielu ludzi – to Analiza Techniczna.

Być może błąd prognoz spadkowych dla Eurodolara polegał na przecenieniu fundamentów i na zapominaniu o analizie technicznej.

Z punktu widzenia analizy technicznej, rozwiązanie było i nadal jest proste – dlaczego EUR/USD nie spada ?
– Bo jesteśmy w trendzie wzrostowym !!!

Czy spodziewam się spadków w 2014 roku ? Tak, a kiedy to nastąpi ? Kiedy trend się odwróci tzn. powstanie sekwencja niższych dołków i niższych szczytów, a sygnałem wstępnym będzie przełamanie linii trendu.
Poniżej analiza wykresu dziennego metodą Victora Sperandeo – widać wyraźnie, że dotychczas nie została spełniona ani jedna z trzech zasad zakończenia trendu.

EURUSD_prognozy_3Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJP Morgan: USD i rynek FX w 2014 roku
Następny artykułBarclays: prognozy dla EUR i JPY na nadchodzący rok
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here