Naga Marketsccf forex comparicJedne z najważniejszych publikacji w tym dniu okazały się dość rozczarowujące dla analityków. Jak odczyty indeksów PMI przełożyły się na rynek walutowy?


O samych PMI pisaliśmy w dzisiejszym porannym przeglądzie rynkowym. Najważniejsze publikacje płynęły jednak do nas z Niemiec oraz Strefy Euro. O 9:55 poznaliśmy niemiecki zbiorczy indeks PMI razem z PMI dla usług. Dane okazały się wyraźnie słabsze niż zakładali to analitycy:

Te artykuły również Cię zainteresują
W przypadku zbiorczego indeksu PMI było nieco lepiej, jednak wciąż odnotowany został spadek z poziomu 54,4 do poziomu 53,3.

Zdecydowanie gorzej natomiast przedstawia się obraz PMI dla Strefy Euro. Jak zauważa Markit, zbiorczy indeks, który w sierpniu wyniósł zaledwie 52,9 punktów znalazł się na najniższym poziomie od 19 miesięcy. Tak pesymistyczne dane tłumaczone są słabszym wzrostem gospodarczym największej gospodarki Strefy – Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi odnotowali w sierpniu najwolniejszy wzrost od 15 miesięcy.

chartReakcja EUR/USD wydaje się więc zaskakująca. Pomimo, zdawać by się mogło mocno gołębich danych, eurodolar wciąż znajduje się dość wysoko. Chwilę po publikacji wzrosty nadal trwały, a głębsza korekta pojawiła się dopiero w momencie publikacji indeksu PMI z Wysp. Jedynym wytłumaczeniem wydaje się być więc to, że rynek uznał najświeższe dane za niewystarczająco złe, by zmusić EBC do działania w takcie najbliższego (zaplanowanego na ten czwartek) posiedzenia:

Pamiętajmy o dzisiejszej nieobecności Amerykanów na rynkach. EUR/USD jak na razie spokojnie tworzy konsolidację...
Pamiętajmy o dzisiejszej nieobecności Amerykanów na rynkach. EUR/USD jak na razie spokojnie tworzy konsolidację…

O godzinie 10:30 z kolei pojawiły się równie ważne, lub nawet ważniejsze biorąc pod uwagę Brexit, dane z Wielkiej Brytanii. Opublikowany indeks PMI dla usług okazał się być znacznie lepszy niż zakładał to rynkowy konsensus. Opublikowana wartość 52,9 bije na głowę prognozy na poziomie 50 punktów. Dane za lipiec z kolei wykazały spadek indeksu do poziomu 47,4.

chartHandlujesz na danych? Sprawdź możliwości tradingu algorytmicznego dostępnego w ofercie FxPro

Spore odreagowanie słabego lipca okazały się bardzo pozytywnym sygnałem dla funta – GBP/USD wybija poprzednie szczyty, jednocześnie uciekając z formacji trójkąta:GBPUSDH4I wspomniana formacja:

GBPUSDDailyCiekawie przedstawia się również sytuacja na EUR/GBP, gdzie para wkracza już w strefę wsparcia w okolicy 0,8350 jednocześnie testując przesunięte dolne ograniczenie kanału:EURGBPH4Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here