Naga MarketsUBS-logo1

UBS w swojej najnowszej rekomendacji walutowej przekonuje, że rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej przez FED wcale nie musi oznaczać wzmożonej podaży na EUR/USD. Dostarcza aż trzech argumentów na poparcie swojej tezy.


Choć EUR/USD w naszej ocenie doznaje dużego wsparcia ze strony inwestorów, to zauważalna jest zmiana większości z nich na niedźwiedzie – zauważa UBS. Ewentualna podwyżka stóp procentowych przez FED z całą pewnością będzie oznaczać mocny popytowy impuls dla amerykańskiego dolara. Więc, nawet jeśli zacieśnienie polityki monetarnej jest już w całości wycenione, EUR/USD powinno spaść dosyć znacznie. Jesteśmy przeciwko takiemu stwierdzeniu – ogłasza UBS. Dlaczego?

Po pierwsze, korelacja pomiędzy EUR/USD a oficjalnymi stopami procentowymi banków centralnych jest zaskakująco niska – zauważa bank.

z27

Po drugie, ostatnia fala podwyżek oprocentowania dostarcza kontrargumentu. FED rozpoczął zacieśnianie polityki monetarnej w czerwcu 2004 i przez następne 19 miesięcy podniósł stopy o 325 pb. W tym samym momencie EBC nie zmieniło kompletnie nic w swojej polityce. Pomimo to, EUR/USD zyskało na wartości ponad 10% od momentu rozpoczęcia przez FED procesu kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Po trzecie, argument przemawiający za tym, że oczekiwana podwyżka może aprecjonować dolara opiera się wyłącznie na inwestorach carry i choć istnieją dowody na to, że wysoko oprocentowane waluty z czasem wypierają te o niższych stopach procentowych UBS nie sądzi, że EUR/USD stanie się kolejną parą carry trade. Różnica w oprocentowaniu tych dwóch walut nie jest nadzwyczaj wysoka. Nawet jeśli FED rozpocznie w końcu proces normalizacji swojej polityki, nie sądzimy aby przyszły cykl podwyżek na tyle się rozrósł by carry trade na EUR/USD było opłacalne. – przekonuje UBS.

Prognoza dla EUR/USD obejmuje poziomy 1,12 w przeciągu następnego miesiąca oraz 1,14 w kolejnych trzech.

Wykres EUR/USD z zaznaczonymi prognozowanymi przez UBS poziomami docelowymi dla pary.
Wykres EUR/USD z zaznaczonymi prognozowanymi przez UBS poziomami docelowymi dla pary.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here