Naga MarketsOd początku roku EUR/USD znajduje się w wyraźnej – i cały czas wzrastającej – odwrotnej korelacji do apetytu na ryzyko. Gdy sentyment wygasa w okresie risk-off’u, EUR zalicza rajdy wzrostowe. Zdaniem Goldman Sachs buduje to dodatkową zmienność na parze i odpowiada za silne osunięcia, które widzieliśmy w pierwszych miesiącach 2015r. W dzisiejszej nocie do klientów analitycy Goldman omawiają powody występowania tej właśnie korelacji i zastanawiają się gdzie poprowadzi ona EUR/USD w przeciągu następnych 12 miesięcy.


Korelacja ryzyka i EUR/USD – najważniejsze przyczyny

Według analityków Goldman Sachs za wzrastającą odwrotną korelację pomiędzy ryzykiem oraz EUR/USD odpowiada:

  • Likwidacja krótkich pozycji na EUR w związku ze spadkiem ogólnego ryzyka
  • Bardzo luźna polityka pieniężna – niskie stopy pieniężne, instrukcje wyprzedzające i program luzowania ilościowego wpływają na korelację z ryzykiem. Widoczne były to w przypadku dolara w okresie 2010-2013.
  • Dolar amerykański – na parze z EUR – stał się walutą risk-on w związku z ostatnimi działaniami Rezerwy Federalnej.

O ile EUR i sentyment do ryzyka znajdują się w wyraźnej korelacji to pieniądzu europejskiemu nadal daleko do bycia „bezpieczną przystanią walutową”. Korelacja z ryzykiem nie zakłóca średnioterminowych prognoz na EUR/USD zakładających utrzymywanie się spadków. Nawet przy krótkoterminowej korelacji risk-offu z EUR, ECB znajdzie narzędzia do zepchnięcia EUR/USD w dół.

c17

Analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że dodatkowe luzowanie polityki monetarnej w strefie euro – wydłużenie okresu skupu aktywów – doprowadzi EUR/USD do poziomu 0.95 w skali 12 następnych miesięcy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here