Naga MarketsKliknij po więcej informacji

Wszystkie rynki akcyjne w tym momencie chcą skupić się na sezonie wyników. Na nieszczęście, wiele wskazuje na to, że polityka po raz kolejny może pomieszać szyki i zmniejszyć szyki. W USA analitycy spodziewają się opóźnienia reformy systemu zdrowotnego co opóźni oczekiwane cięcia podatkowe oraz wzrost wydatków infrastrukturalnych.


O ile powyższe odbijają się negatywnie na akcjach, to od dłuższego czasu nie widzieliśmy poważniejszego załamania – silniejsza korekta miała miejsce ponad półtora roku temu. Dopóki nie pojawi się jakaś szokująca informacja, która zmieni spojrzenie ludzi na kondycję gospodarki, światowe indeksy mogą nieprzerwanie piąć się w górę.

Na rynku walutowym natomiast dolar zdecydowanie „obrywa”. Wystarczy spojrzeć na statystyki zmiany wartości od początku roku:

Źródło: finviz.com

EUR/USD nawet do 1.35?

Najlepiej radzi sobie Euro, co nie powinno być dla nikogo niespodzianką. Wyniki francuskich, holenderskich i nawet brytyjskich wyborów wspomagały wspólną walutę pozwalając na dalszy wzrost. Przejdźmy więc na wykresy, aby sprawdzić długoterminowe prognozy:

Czerwona linia pokazuje, że ostatni dołek rysuje się na 1.0339. Przerywana żółta linia wyznacza natomiast trend spadkowy, który był aktywny od momentu ogłoszenia przez EBC rozbudowy programu QE (wrzesień 2014). Linię udało się jednak pokonać w momencie gdy Macron zwyciężył w trakcie francuskich wyborów. Opór (linia niebieska) w tym momencie rysuje się na wysokości 1.1800.

Wszystko pomiędzy czerwoną i niebieską granicą to szeroka konsolidacja będąca w grze od początku 2015 roku. Dopóki ruch boczny się utrzymuje, ciężko wskazywać dalszy rozwój sytuacji. Wybicie górą mogłoby jednak oznaczać ruch w stronę wartości sprzed 2015, czyli 1.35.

Bank Kanada na ustach wszystkich

Najważniejszym wydarzeniem sesji jest posiedzenie Banku Kanady. Stephen Poloz ma zrobić coś czego nie robił nigdy wcześniej i podnieść stopy procentowe. Chociaż możliwość ta jest bardzo silnie wyceniana, to istnieje szansa braku podwyżek, co wywołałoby silną deprecjację CAD.

Istotną kwestią będzie również sama konferencja prasowa – decyzja w sprawie stóp o 16:00, konferencja o 17:15.

Yellen przed Kongresem

Janet Yellen z FED zrobi z pewnością wszystko co w jej mocy, aby jej wystąpienie nie przykuł nadmiernej uwagi. Może to nie być jednak łatwym zadaniem. Kongres posiada wiele pytań, szczególnie w obliczu ostatnich wyraźnie jastrzębich działań w zakresie polityki pieniężnej.

Przez ostatnie lata Rezerwie Federalnej udało się stworzyć ogromny bilans finansowy, którego wartości wynosi obecnie $4,5 biliona – politycy będą z pewnością zainteresowani jak FED ma zamiar rozpocząć proces jego odchudzania. Kreacja pieniądza dla kupna aktywów jest bowiem relatywnie prosta – ich sprzedaż nie wydaje się już jednak tak łatwa.

Indeks strachu (VIX) znajduje się w okolicach rekordowych dołków od kilku miesięcy. Nagłe skoki sugerują, że rynek może być gotowy do ponownego podjęcia walki – wymagałoby to jednak bardzo silnych bodźców, szczególnie, że weszliśmy w okres wakacyjny.

Na dziś to wszystko. Zostawię Was samych z waszymi przemyśleniami na ten temat. Jeśli chcesz podyskutować na ten temat, serdecznie zapraszam do bezpośredniego kontaktu na eToro – @MatiGreenspan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here