Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI dla sektora usług – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI najlepsze od początku roku

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w lipcu br. na poziomie 54,7 co jest delikatnie lepszym wynikiem od prognoz i odczytu wstępnego (54,2). Na uwagę zasługuje również fakt, iż w lipcu odnotowano największy wzrost aktywności gospodarczej od początku roku i jest to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy wzrost ten przyspiesza.

W raporcie wskazano również, że tempo wzrostu nowych zamówień było najsilniejsze od dwóch lat. Zauważa się, że nowe strategie marketingowe są skuteczne w pozyskiwaniu nowych klientów.

Źródło: IHS Markit

“Wyniki PMI pokazały, że wzrost gospodarczy przyspieszał przez cztery kolejne miesiące z rzędu, co oznacza, że gospodarka gospodarka rozpoczęła trzeci kwartał z największą dynamiką od początku roku. Napływ nowych firm sprawił, że sektor usług rośnie w najszybszym tempie od dwóch lat a dane z badań potwierdzają, że gospodarka jest na dobrej drodze do silnego wzrostu w Q3. Na obecną chwilę badania wskazują na wzrost PKB w ujęciu rocznym na poziomie ok 2%” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o 16:00.

PMI najgorsze od 11 miesięcy

W odróżnieniu od danych opublikowanych przez IHS Markit, wyniki instytutu ISM okazały się zdecydowanie gorsze. Mimo, że analitycy spodziewali się delikatnego osunięcia względem poprzedniego odczytu z 57,4 do 57,0, to ostateczna publikacja na poziomie 53,9 okazuje się znacznym rozczarowaniem. Warto również zwrócić uwagę na niepokojące odczyty wskaźników składowych:

  • Indeks aktywności biznesowej plasuje się na poziomie 55,9% wobec prognoz na poziomie 59,6% i odczytu poprzedniego 60,8%
  • Indeks dot. nowych zamówień na poziomie 55,1% wobec odczytu poprzedniego 60,5%
  • Wskaźnik zatrudnienia na poziomie 53,6% wobec prognoz na poziomie 56,5% i odczytu poprzedniego 55,8%

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że na skutek powyższej publikacji obserwowaliśmy deprecjację dolara amerykańskiego w efekcie czego EURUSD ponownie znalazł się na sesyjnych maksimach.

EURUSD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBCC już dostępne na platformie BitBay
Następny artykułGBPAUD – Bank Anglii przyczyni się do powstania pin bara?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here