Naga Marketshaker przed komputeremEuropol opublikował swój raport dot. oceny zagrożenia przestępczością zorganizowaną w Internecie w 2019 r.

9 października Europol przedstawił raport “Internet Organized Crime Threat Assessment”  (IOCTA) na temat kwestii dot. zagrożeń cyberprzestępczością. Według skupionej na Unii Europejskiej (UE) organizacji ścigania zajmującej się cyberprzestępczością do tematu należy podchodzić w sposób całościowy.

„Przeciwdziałanie cyberprzestępczości dotyczy zarówno jej obecnych form, jak i przyszłych prognoz. Nowe zagrożenia wynikają nie tylko z nowych technologii, ale, jak to często wykazano, wynikają ze znanych luk w istniejących technologiach”

– czytamy.

Europol o kryptowalutach

Piąta edycja raportu IOCTA Europolu przedstawia niepokojący obraz i pokazuje, że oprogramowanie typu ransomware dot. kryptowalut pozostaje bardzo popularnym typem cyberataku, z którym nadal stykają się europejscy śledczy w sprawie cyberprzestępczości. Następne “w kolejce” są ataki, które dot. nielegalnego pozyskiwania danych finansowych i osobowych, a także kradną takie informacje jak np. dane dot. karty kredytowej, dane uwierzytelniające w bankowości internetowej lub portfelach do kryptowalut. Raport dodaje:

„Giełdy kryptowalut nadal są magnesem dla grup hakerskich motywowanych finansowo. W 2018 r. ponad 1 miliard dolarów w kryptowalutach zostało skradzionych z giełd i innych platform na całym świecie.”

Europol wskazuje ponadto, że różne podmioty w ekosystemie kryptowaluty mogą być postrzegane jako ważne cele dla cyberprzestępców. Według organów ścigania ewolucja przestępstw ukierunkowana jest właśnie na kryptowaluty. Ponoć gangi cyberprzestępców skoncentrują się właśnie na tej przestrzeni i to już w niedalekiej przyszłości.

„Organy ścigania muszą nadal budować oparte na zaufaniu relacje z przedsiębiorstwami związanymi z kryptowalutami, środowiskiem akademickim i innymi odpowiednimi podmiotami sektora prywatnego, aby skuteczniej rozwiązywać problemy związane z kryptowalutami podczas dochodzeń”

– dodano.

Nowa akcja Europolu

Media wcześniej poinformowały już opinię publiczną o tym, że Europol wraz z portugalską policją przechwycił fundusze o wartości 70 000 EUR (77 200 USD) w ramach jednej z najbardziej zaawansowanych operacji fałszowania pieniędzy, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Organom ścigania udało się zniszczyć grupę, która zajmowała się handlem fałszywych banknotów w darknecie w zamian za bitcoiny (BTC).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here