Naga MarketsHaker infekujący sprzętPopularne portfele kryptowalut i inne technologie zwiększające prywatność zostały określone jako „największe zagrożenia” w opublikowanym w poniedziałek raporcie dot. zagrożenia przestępczością zorganizowaną w Internecie. Autorami są eksperci Europolu.

  • Europol przyjrzał się rynkom private coinów.
  • Eksperci są zdania, że takie projekty to spore zagrożenia.

Europol obawia się private coinów

Według raportu organu ścigania Unii Europejskiej, „usługi portfela zwiększające prywatność z wykorzystaniem koncepcji coinjoin (na przykład portfele Wasabi i Samurai) stały się głównym zagrożeniem obok dobrze ugruntowanych scentralizowanych mikserów”. Wskazuje się też, że użytkownicy kryptowalut „coraz częściej używają portfeli sprzętowych” do bezpiecznego przechowywania funduszy i kluczy prywatnych.

Raport Europolu określa również zdecentralizowane protokoły rynkowe jako „zagrożenie o wysokim priorytecie”. Padają nawet konkretne przykłady, np. OpenBazaar, opracowany przez firmę OB1 zajmującą się oprogramowaniem kryptowalutowym.

Gdzie przestępcy sprzedają swoje produkty?

Dalej dodano, że „przestępcy zaczęli wykorzystywać inne zdecentralizowane platformy rynkowe skupiające się na prywatności, takie jak OpenBazaar i Particl.io, aby sprzedawać swoje nielegalne towary”.

Dyrektor generalny OB1, Brian Hoffman, powiedział CoinDesk, że ryzyka wymienione przez Europol są przesadzone, bowiem np. rynki OpenBazaar są aktywnie i często filtrowane w celu usuwania ofert, które nie są zgodne z wymogami organów ścigania i sklepów z aplikacjami.

Jednak, jak sam dodał, protokół OpenBazaar „może być używany przez każdego i nie ma pośrednika, który usuwałby wpisy przed ich opublikowaniem”.

Bitcoin i monero

Jeśli chodzi o opcje płatności, bitcoin pozostaje najpopularniejszą metodą do płacenia w darkwebie. Jak czytamy w raporcie, „głównie ze względu na jego szeroką popularność, reputację i łatwość użycia”. Dodano, że „monero stopniowo staje się najbardziej uznanym private coinem w transakcjach darkwebu, a następne miejsca zajmują zcash i dash”.
„Te monety służące ochronie prywatności mogą stanowić poważną przeszkodę w dochodzeniach organów ścigania”, dodano dalej w raporcie Europolu.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here