Naga MarketsSiedziba Europolu w Hadze

W dniu 9 lutego aresztowano łącznie 8 przestępców w wyniku międzynarodowego dochodzenia w sprawie serii ataków polegających na podmianie kart telefonicznych SIM (SIM-swap), których celembyli amerykańscy celebryci. Aresztowania nastąpiły po wcześniejszych zatrzymaniach członków tej samej siatki przestępczej na Malcie i w Belgii. Poszkodowani mieli stracić łącznie 100 mln dol. w kryptowalutach.

  • Ofiarami ataku padli amerykańscy celebryci i influencerzy, Europol ostrzega jednak, że każdy może paść ofiarą SIM-swappingu
  • Poszkodowanych zostało tysiące osób, które straciło łącznie 100 mln dol. w kryptowalutach

Płatność w kryptowalutach albo udostępnienie prywatnych danych

Ataki zaaranżowane przez przestępców celowały w tysiące ofiar w 2020 r., w tym znanych influencerów internetowych, gwiazdy sportu, muzyków i ich rodziny. Uważa się, że przestępcy ukradli im ponad 100 mln dol. w kryptowalutach po nielegalnym uzyskaniu dostępu do prywatnych telefonów komórkowych

Te artykuły również Cię zainteresują
Ta międzynarodowa akcja jest następstwem rocznego dochodzenia prowadzonego wspólnie przez organy ścigania ze Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych, Belgii, Malty i Kanady, przy czym międzynarodowe działania były koordynowane przez Europol – napisano w komunikacie prasowym agencji.

Rozpoczęte wiosną 2020 r. dochodzenie ujawniło, w jaki sposób sieć złożona z ponad 10 przestępców grupa współpracowała w celu uzyskania dostępu do numerów telefonów ofiar i przejęcia kontroli nad ich aplikacjami lub kontami poprzez zmianę haseł.

Umożliwiło im to kradzież pieniędzy, kryptowalut i informacji osobistych, w tym kontaktów. Porywali oni również konta w mediach społecznościowych, aby modyfikować treści i wysyłać wiadomości podszywając się pod ofiarę.

Ten rodzaj oszustwa znany jest jako “SIM-swap” i został zidentyfikowany przez Europol i jego oddział do walki ze zorganizowaną przestępczością w Internecie jako jeden z głównych trendów w świecie przestępczym. Polega ono na przejęciu przez cyberprzestępców numeru telefonu ofiary poprzez dezaktywację jej karty SIM i przeniesienie przydzielonego numeru do karty SIM należącej do członka sieci przestępczej.

Zazwyczaj przestępcy wykorzystują dostawców usług telefonicznych, aby dokonać zamiany w imieniu posiadacza numeru, albo za pośrednictwem skorumpowanego pracownika wewnętrznego, albo przy użyciu technik inżynierii społecznej.

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen gpw | kursy walut online | prognozy dolara | spółki giełdowe | giełda rekomendacje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here