Naga MarketsBitcoin ani inne kryptowaluty nie zostały wykorzystane do sfinansowania niedawnych ataków terrorystycznych w Europie, wynika z raportu Europolu. To kolejna instytucja obalająca opinię o wykorzystaniu kryptowalut do finansowania terroryzmu. Informacja została zawarta w badaniu Intenet Organized Threat Assessment 2018, które porusza różne rodzaje przestępczości internetowej, od ataków typu ransomware po pornografię dziecięcą.

Terroryści wolą tradycyjną bankowość

W przeszłości grupa podmiotów sympatyzujących z terrorystami prosiła o datki w kryptowalutach, w tym Akhbar al- Muslimin, Dawaalhaq Islamic News Agency oraz Isdarat. Zwrócili się jednak o dotacje tylko w celu sfinansowania swojej infrastruktury online i zakupu serwerów hostingowych. Niemniej jednak, rzekomo jedna anglojęzyczna kampania w mediach społecznościowych skierowana do muzułmanów na zachodzie, aby rekrutować ich jako bojowników w wojnie w Syrii, była finansowana za pomocą Bitcoina.

„Jednak mimo wyraźnego potencjału, żaden z ataków na terenie Europy nie został sfinansowany przez kryptowaluty. Ich stosowanie przez grupy terrorystyczne wiązało się jedynie z pomniejszymi transakcjami – ich główne finansowanie nadal pochodzi z konwencjonalnych usług bankowych i przelewów pieniężnych” – czytamy w raporcie.

Wniosek wskazuje, że grupy dżihadystów mogą co najwyżej eksperymentować z kryptowalutami. Jest to sprzeczne z popularnym poglądem, jakoby Bitcoin miał być wykorzystywany w głównym nurcie działalności terrorystycznej. Nie ma bezpośredniego dowodu, który łączyłby te dwie dziedziny w chwili obecnej. Jest mało prawdopodobne, aby terroryści wybrali walutę, która jest bardziej przejrzysta i mało anonimowa niż ich regularne transakcje gotówkowe.

Podobne wnioski wysnuła niedawno komisja amerykańskiego Kongresu. W USA również nie znaleziono powiązania kryptowalut z finansowaniem terroryzmu.

Kryptowaluty popularne wśród cyberprzestępców

Europol sugeruje również, że jedynymi sposobami walki z finansami terrorystów są: 1) pokonanie propagandy internetowej prowadzonej w sieciach społecznościowych poprzez ściślejszą koordynację i wymianę informacji między organami ścigania, oraz 2) skupienie się na ich zdolności do przeprowadzania ataków cybernetycznych.

Brak powiązania z terroryzmem z pewnością nie przekłada się na ogólną nieskazitelność kryptowalut. Bitcoin jest najczęściej używaną walutą w cyberprzestępczości, odgrywając kluczową rolę w zlecaniu, popełnianiu i monetyzacji cyberprzestępczości. Obecnie zainteresowanie hakerów przechodzi jednak na takie kryptowaluty, jak Zcash i Monero, które skupiają się na ochronie prywatności, dzięki czemu lepiej nadają się do celów przestępców.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here