Naga MarketsO godzinie 11:00 poznaliśmy kolejny zestaw danych z europejskich rynków – wcześniej pisaliśmy o danych inflacyjnych z UK – tym razem mowa o zmianie zatrudnienia na Starym Kontynencie oraz wynikach sondaży niemieckiego instytutu ZEW.


Zatrudnienie w górę o 0.4% w Eurozonie

Zgodnie z raportem Eurostat (link) dynamika zatrudnienia w strefie euro w drugim kwartale wyniosła 0.4%, natomiast w UE28 0.3%. W porównaniu do tego samego kwartału rok wcześniej wzrastała natomiast o 1.4% oraz 1.5%.

Patrząc na wykres historyczny zmiany zatrudnienia od 2005 roku, widzimy, że po rozrysowaniu dołków trzy lata temu, wskaźnik dynamiki regularnie pnie się w górę:

Źródło: Eurostat
Źródło: Eurostat

Sondaże ZEW zawiodły we wrześniu

Indeks sentymentu konsumentów – również publikowany o godzinie 11:00 – wzrastał mniej niż spodziewali się tego inwestorzy. W raporcie opublikowanym przez niemiecki instytut czytamy, że wskaźnik dla całej strefy euro wzrastał do 5.4 z poziomu 4.6 w miesiącu poprzednim. Analitycy prognozowali jednak wzrosty do okolic 6.7.

Źródło: ZEW
Źródło: ZEW

W przypadku wskaźnika oceniającego sentyment gospodarczy w Niemczech, utrzymano poziomy sierpniowe 0.5% (tutaj ponownie spodziewano się wyraźnego wzrostu do 0.5). Tracił także wskaźnik oceniający obecną sytuację gospodarczą – spadając do 55.10 z poziomu 57.60 (prognoza 56.00).

EUR niewzruszone?

Pomimo tego, że odczyty rozminęły się z prognozami, na rynkach nie widać wyraźniejszej reakcji. EUR/USD na wykresach intraday stoi praktycznie w miejscu, poruszając się pod dziennym pivotem 1.12370, co jakiś czas próbując testować go od dołu:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Silniej przesuwać zaczęła się jednak para EUR/GBP. O ile po danych brytyjskich nie widzieliśmy dynamiczniejszego ruchu, to następnie notowania przyspieszyły. Udało się pokonać wspomnianą wcześniej strefę oporu i cena porusza się nadal dynamicznie w górę. W tym momencie rysująca się świece blokuje 50% zniesienia spadków poniedziałkowych:

EUR/GBP H1
EUR/GBP H1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here