W godzinach porannych IHS Markit opublikował finalne wyniki lipcowego wskaźnika PMI usługowego dla krajów strefy euro oraz całej unii monetarnej. Gospodarka strefy euro przyspieszyła w trzecim kwartale. W lipcu nastąpił wzrost rozwoju działalności gospodarczych i wzrost zatrudnienia.
Mimo, że prognozy zakładały odczyt na poprzednim poziomie (55,8), zbiorczy wskaźnik PMI zanotował w lipcu najniższy poziom od 6 miesięcy (55,7). Najniższe stopy wzrostu produkcji były widoczne w Irlandii i Hiszpanii. Słabsze wzrosty odnotowano również w Niemczech i Francji.
Mimo, że tempo wzrostu produkcji spadło najniżej od 6 miesięcy, to wzrost produkcji w strefie euro nadal przewyższa dynamikę sektora usług

Wszystkie pozostałe, opublikowane do tej pory PMI (we Włoszech, we Francji oraz w Niemczech) przedstawia poniższy screen:

Czy wiesz, że:
Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca roboczego. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.PMI jest wskaźnikiem składającym się z pomniejszych indeksów tworzonych na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów – dobieranych na podstawie różnić branżowych oraz geograficznych.
Ankiety, które otrzymują menedżerowie pozwalają na udzielenie jedynie trzech odpowiedzi – „lepiej”, „tak samo” lub „gorzej”. Pytania dotyczą branży oraz ich osobistego spojrzenia na ich kondycję. Końcowy wynik wskaźnika (którego wartość może wynosić od 0 do 100) jest obliczanu poprzez dodanie do procentowej wartości respondentów, którzy opowiadali się za poprawą, połowy procentowej wartości respondentów, którzy nie zauważyli żadnych zmian. – dowiedz się więcej na tamet Purchasing Managers Index (PMI)
“Ankiety wskazują na nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu w lipcu, lecz mimo to sytuacja nadal jest optymistyczna. Podwyższone odczyty PMI rozpoczynają kolejny silny kwartał dla gospodarki strefy euro” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.
Jak reaguje EURO?
Tuż po publikacji obserwowaliśmy nieznaczną deprecjację europejskiej waluty. Przyznać trzeba jednak, że zasięg 10 pips spadków nie powinien zagrozić trwającej od dłuższego czasu, silnej tendencji wzrostowej.

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych. Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!